Nimimerkki "Moskovitsi" kommentoi puolestaan , että Lada lähti veivistä käyntiin kovalla pakkasella. "Ruiskaus bensaa suoraan ilmanpuhdistajaan ensin. Nyt maahantuonti on kielletty, koska Venäjällä ei ole mitään päästönormeja kuten EU:ssa kiusaamassa autoilijoita".
"Hinta-laatusuhde oli kohdallaan. Lämmin ajopeli. Noin 40 asteen pakkasella lähti vielä käyntiin ilman esilämmitystä", selittää nimimerkki "Hiki pintaan täytyi saada".
Kerro omat muistosi Ladasta Juttutuvassa.
Vanha Lada-mainos:

Kommentoi
Mullon pihassa Lada tämmösiä kelejä varten kun ei nuo 2000 luvun lelut lähe käyntiin ees lämmitettynä.
Nykyautojen turvavarusteet eivät tietenkään estä onnettomuuksia jos kuljettajat tavallaan "ulosmittaavat" niiden vaikutuksen esim. sillä, että eivät pidä riittävää etäisyyttä edelläajavaan etenkin huonolla säällä. Turvavarusteiden merkitys on siinä, että jos siinä 200:n auton ketjukolarissa olisi ollut mukana Ladoja, niin niiden kuljettajat ja matkustajat olisivat kaikki joko kuolleet tai todennäköisesti loukkaantuneet vakavasti. Siksi käytin termiä "turvaton rakkine". Ladoissahan on tunnetusti suuria puutteita nykyaikaisten turvavarusteiden suhteen: takavetoisista malleista ne puuttuvat kokonaan ja Suomeen tuoduista malleista ainoastaan mallissa "119" eli "Kalinassa" on ABS-jarrut sekä turvatyynyt edessä. Ladan korirakenne on etenkin vanhemmissa malleissa heikko, esimerkiksi takavetomalli 2107:n törmäystesti on karmeaa katseltavaa: http://www.youtube.com/watch?v=WN2HkXKmi5Q
Turvaton rakkine joku toteaa? haha..mitenkä sitten "turvallisilla" nykyautoilla vedetään 200 auton letku kolari ? :D hahaha on abs.sää on turvatyynyä ja kaikkea turhaa :) hehhehhehhehheh
Annetaanpa Latojen jo olla. Ei kannata haikailla turvattomien rakkineiden perään..
Höpöhöpö, ihan varmasti lähtee saman ikäiset japsiautot käyntiin siinä missä ladakin.
Koko kansan auto,jonka pystyi duunarikin hankkimaan uutena,harmi.
On se vaan tuo suomalainen idiootti. Tähänkin se saa politiikan mukaan!
Kaiholla muistan niitä nuoruusaikoja heinäladoissa tipujen kanssa.
paras auto pakkasella.
Varmaan aate ja lihasvoiman käyttö eniten lämmittänyt ladassa . Muutaman kerran ajanut naapurin ladalla enkä voi kehu sitä mitenkään erityisen lämpimäksi . Toista se kun vanhalla ysikutosella talvella ajeli .
Venäläiset muuten säilyttää heiniä vanhoissa ladoissa.
ruvetaan tekemään vaikka Taivalkoskella latoja valtion tuvella ja ei myyvä niitä kun maastokäyttöön niin saasteet pysyy täälä kairassa.
Ja tuli tuttuja Martinniemesä. Nostivat melekein kaikki kättä, kun porhalsin Latalla. Syyn merkin maahantuonnin loppumiseen näkkee jo pressanvaalin eka kierrokselta. Ei ole aate missään arvossaan vaan on ruvettu pellaamaan hihhuleitten malliin. Eikä noita kaikkia auton eikä Latankaan rattiin piä päästääkään.
tuollahan tuo takapihalla lada möllöttää
se monella ottaa luonnon päälle kun parkkipaikalla kiroaa sitä omaa vekselivetosta japsia tai saksan kotteroa jonka takia joutu muuttaan vuokra kämppään huonolle alueelle että on varaa maksaa lyhennyksiä ja vieressä joku amis teryleeni turo tusauttaa ekasta käyntii laatokan ja lähtee ajeleen siinä mukamas rahamies haukkaa eukon ja pennutkin ku oma ei starttaa..
itellä oli kaalimaan cadilakki ja oli pirun lämmin sai ajella siperian mersulla t-paita päällä ja lämppäriä ei tarvinu laittaa edes päälle kun moottori hohkasi lämmön koppiin muutenkin ja tosiaan aina lähti käyntiin ainoa huono puoli oli se pirun huono ajettavuus vaan sitä kun oppi viemään ni osaa viedä mitä vaan hinnat vaa noussu pilviin ku ovat menny vähäksi..
Joopa joo, mutta Ladojen muisteleminen ei vain auta, sillä niitä olisi pitänyt ostaakin ja niiden tekniikka ja päästöt olisi pitää vähän päivittää nykypäivään sopivaksi?
Mistä ne Iiläiset "aatetoverit" ajoneuvonsa nyt hankkii? Tämä taisikin olla Saulin kosto!
oli se kova rauta.meni huonommatkin mettätiet ku maastoauto ja lämmin.
Kyllä mikä tahansa auto käyntiin kovilla pakkasilla vaikka ilman lämmitystä: jos on kaikki(tulpat, suuttimet, akku, suodatin, polttoaine jne.) autossa kunnossa...