Kemin kaupungin matkailupomo, jäänmurtaja- ja lumilinnayhtiöiden toimitusjohtaja Tani Järvinen ja markkinointisihteeri, entinen linnanherra Seppo Lankinen pohtivat tuulisessa sisäsatamassa kemiläisen matkailun tulevaisuutta. Niin se vaan on, että lumilinnasta ei pääse irti kesälläkään.
"Kesätuotteen täytyy jollakin tavalla liittyä lumilinnaan. Tällaisia ajatuksia onkin olemassa, mutta niitä on ryhdyttävä kehittelemään", Lankinen huomauttaa. Lankinen kaipaa liikettä nyt hieman seisovaan veteen.
Veteraani Lankinen ja kohtuullisen tuore toimitusjohtaja tietävät, mistä kotimaiset kävijät on napattava. Nelostie on miesten mukaan Kemin suuri mahdollisuus. "Meille käy huonosti, jos emme saa poimittua sieltä meille kuuluvaa osuutta."
"Kun on hyvät tiet ja niitä on mukava ajaa, tarvitaan hyvä syy, jotta pysähdytään muutenkin kuin huoltamolle", Järvinen muistuttaa.
Lumilinnasta ei
sovi luopua
Vaikka kaupungissa onkin Lankisen mukaan odotteleva, suuntaa etsivä tunnelma, monet asiat menevät eteenpäin. Sisäsatama on Päivikki Palosaaren tuomana saamassa yhteen vanhaan makasiiniin kalaravintolan, ja perinnealus Jähti lasketaan vesille heinäkuun puolivälissä.
"Jähti on hieno lisäarvo, mutta se ei tuo massoja. Meidän on löydettävä oikea konsepti", Lankinen alleviivaa ja puhe kääntyy taas kerran lumilinnaan.
Jäänmurtaja Sampo ja lumilinna ovat kaupungin ja koko alueen matkailun ykköstykit. Sampo vetää pääasiassa ulkomaalaisia turisteja, linna taas kotimaisia.
"Lumilinnan säilyttäminen on imagollisesti ehdottoman tärkeä, muutoinhan yhdentoista vuoden työ valuu hukkaan", Järvinen korostaa. Linna myös työllistää ja tuo kassavirtaa lukuisille yrityksille. Se on myös Sammon tärkeä aisapari.
Kaupungin sisäisessä poliittisessa ilmastossa lumilinnan ylle on kasaantunut nihkeitä pilviä; viimeisin kolmen vuoden rahoituspaketti meni läpi rimaa hipoen. Nyt linnatoiminta on kovalla budjettikuurilla ja uusien toiminnallisten täkyjen etsintä on meneillään.
Jäänmurtajayhtiön tytär lumilinnayhtiö pyrkii pienentämään myös emoltaan saamaansa konserniavustusta. Sampoa odottaa vuonna 2010 noin miljoonan euron perusremontti, ja lähivuodet tuloksesta on saatava mahdollisimman suuri siivu rahastoitua investointia varten.
Lankisen mukaan ongelmana on ollut, etteivät tuotteet ole uusiutuneet. Samalla tarvitaan lisää palveluja. "Niiden sisälle ja ympärille on rakennettava uutta."
Ostosmatkailua,
chartereita ja risteilyjä
Uusia mahdollisuuksia avaa myös Ikean tulo Haaparannalle. Huonekalujätti käynnistää taas ostosmatkailun, joka sammui rasvamatkojen hiipumiseen. Ikean on laskettu vetävän rajalle päivittäin 70 bussilastillista väkeä, ja koko Meri-Lappi haluaa osansa tästä porukasta.
Kemi mielii niin ikään osille pohjoisemman Lapin nauttimista charter-lennoista. Ne saattavat olla todellisuutta tulevana talvena. Mutta nekään eivät Järvisen mukaan onnistu, jos kärkituotteet eivät ole kunnossa.
Meri-Lapissa on Perämeren pohjukka lanseerattu Lapin mereksi ja Ajoksen satama joulupukin satamaksi. Joulupukin satama on parina kesänä vastaanottanut risteilylaivoja ja tänäkin kesänä on tulossa neljä alusta. Saksalaisten joukossa on yksi englantilainen laiva, joka on Lankisen mielestä varteenotettava avaus.
"Jatkossa tänne voisi tulla kymmeniä risteilyaluksia vuosittain", Lankinen näkee.