Jokilaaksojen poliisin mukaan huumausaineiden ja ilman reseptiä hankittujen huumaavien lääkkeiden vaikutuksen alaisena ajavien autoilijoiden määrä on alueella kasvussa.
Poliisin mukaan tällaisia kuljettajia jää viikottain kiinni Jokilaaksojen alueella. Näihin tilanteisiin liittyy poliisin mukaan usein anastusrikoksia ja poliisia pakenemista kovilla nopeuksilla, jolloin tekijät vaarantavat oman ja sivullisten turvallisuuden ja aiheuttavat omaisuusvahiknoja.
Viimeksi perjantai-iltana kello 23 jälkeen poliisi pysäytti Ylivieskassa Ouluntiellä paikallisen miehen, joka ajoi pakettiautoa. Mies puhalsi nollat, mutta huumepikatesti näytti positiivista amfetamiinille. Asiaa tutkitaan rattijuopumuksena ja huumausaineen käyttörikoksena.
Aina, kun moottoriajoneuvon kuljettajalta löydetään verikokeessa huumausaineita tai huumaavia lääkeaineita, joiden määrä ylittää reseptilääkkeiden hoitotason, niin hän syyllistyy aina vähintään tavalliseen rattijuopumukseen riippumatta siitä, todetaanko kuljettajalla toimintahäiriöitä vai ei.