Elinkeinoministeri Jyri Häkämies (kok.) sanoo, että kaivoselinkeino on Suomelle erittäin tärkeä. Alalle voi syntyä tulevaisuudessa tuhansia uusia työpaikkoja.
Ympäristövaatimuksista ei saa kuitenkaan ministerin mukaan tinkiä, vaan kaivostoiminnassa pitää hakea uusia teknisiä ratkaisuja.
Suomi on Häkämiehen mukaan jo nyt maailman johtava maa kaivosteknologiassa.
Ministeri uskoo, että teknologian kehittymisen myötä Suomesta on mahdollista tulla kestävän kaivostoiminnan mallimaa. Häkämiehen mukaan vähempi ei riitä.
Häkämies tutustui Talvivaaran kaivoksen toimintaan maanantaina.
Hajuhaitat vähentyneet
Huonoimpina aikointa Talvivaaran hajuhaitoista tehtiin jopa 25 ilmoitusta kuukaudessa. Häkämiehen mukaan viime aikoina on tullut vain yksi valitus.
Myös kaivosalueen järvien pitoisuudet ovat vähentyneet huomattavasti.
Jyri Häkämies pitää Talvivaaran suuntaa oikeana. Hänen mukaansa kaivoksen uskottavuus palautuu tekojen ja avoimen tiedottamisen kautta.
Talvivaaran kaivos sijaitsee Sotkamossa, jossa matkailu on myös keskeinen elinkeino.
Häkämiehen mukaan hallitus uskoo, että matkailu ja kaivostoiminta voivat jatkossakin elää rinnakkain.