Mainos

Enontekiöläisten ilmaislennot Helsinkiin varmistuivat

Enontekiöläisille tarjotaan kevään aikana ilmaisia reittilentoja Enontekiön ja Helsingin välillä, jos lennoilla on tilaa. Enontekiön kunnanhallitus hyväksyi asian yksimielisesti maanantaina.

Pohjois-Suomi  18.1.2010 | Päivitetty 18.1.2010 | STT, Muuta tekstin kokoa -+
Enontekiöläisille tarjotaan kevään aikana ilmaisia reittilentoja Enontekiön ja Helsingin välillä, jos lennoilla on tilaa. Enontekiön kunnanhallitus hyväksyi asian yksimielisesti maanantaina.

Enontekiön kunnanjohtaja Pentti Keskitalo kertoo, että kuntalaiset pääsevät ilmaislennoilla hyödyntämään kunnan maksamaa lentoliikenteen tappiontakausmaksua.

Kunta maksaa Finncomm Airlinesille maksua koneiden jäädessä tyhjilleen, jotta lentoreitti säilyy. Kunta on varautunut tämän vuoden budjetissaan 50 000 euron tappiontakaukseen.

"Kunnanhallitus keskusteli siitä, että pitäisikö enontekiöläisiltä matkustajilta periä kunnassa joku käsittelymaksu. Yksimielisesti päätettiin, että ei peritä", Keskitalo sanoo.

Mahdolliset ilmaislennot alkavat 20. helmikuuta ja jatkuvat toukokuun alkuun. Keskitalon mukaan ilmaislennot on tarkoitettu kaikille enontekiöläisille, jotka ovat olleet tämän vuoden alussa kunnassa kirjoilla.

Hän ei usko, että ilmaislennoille on niin kovaa tunkua, että paikoista tulisi kiistaa.

"Enontekiöllä on kuitenkin niin vähän asukkaita, vain vähän alle 2 000. Vielä vähemmän täällä on niitä, joilla on Helsinkiin asiaa."

Keskitalo kertoo, että Finncomm Airlines lentää Enontekiön ja Helsingin väliä kerran viikossa lauantaisin.

"Meillä on täällä lentokenttä, ja pidämme erittäin tärkeänä sitä, että kentälle on myös liikennettä. Se on matkailun kehittämisen kannalta imagokysymys", hän perustelee kunnan maksamaa tappiontakausta.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/27 kommenttia

kuntalainen veronmaksaja
19.1.2010 09:22

toivottavasti Enontekiön kunnnantyöntekijät käyttävät näitä ilmaislentoje "työtehtävissä" mennessään ulkomaille,että me veronmaksajat pääsisimme vähemmällä. Kulkukorvaukset ovat enontekiön kunnan työntekijöiden suurin menoerä.


Lukija
19.1.2010 09:08

Hienoa! Ouluun tuollaista turha odottaa, rahaa on mutta mihin ne katoaa? Kuka sen selvittäisikään...


Ripa Helsinki
19.1.2010 00:40

Hienoa Enontekiö. Sieltä päästään ehkä luomaan tulevia suhteita markkinointiin. Teillä on Suomen "tosiLappi".


Aslak the Lappman
19.1.2010 00:38

Tuota ja tuota..mättääkös tässä nyt jokin....ilmaisia lentoja, joista on jo maksettu ?? Ei nämä mielestäni ole mitään maksuttomia/saati ilmaisia. Kannattaskos siellä Äidinveljentekiöllä nyt hiukka katsoa näiden kuntapäättäjien touhujen perään...no eipäs teidän hoopoilut ole pois minulta.


Odotan
18.1.2010 23:53

Milloin alkaa oululaisten ilmaislennot Helsinkiin?


harakka
18.1.2010 23:23

Voihan sitä lennellä aikansa kuluksi ,varsinkin jos sattuu olemaan työtön.Kivahan sitä on käydä katselemassa ison kaupungin touhuja.Jos asuisin Enontekijöllä kävisin joka viikko Hesassa.Tietengin että se paluukyytikin on taattu.Pitäiköhän muuttaa kirjat Enont.??


Ihmettelen
18.1.2010 21:59

No jo oli kommentti. " Vielä vähemmän täälä on niitä joilla on Helsinkiin asiaa ". Luulempa että aika monella tulee Helsinkiin asiaa kun on tarjolla ilmaiset lennotkin. Onhan se Enontekiöläisille piristävää vaihtelua kaamoksen keskellä vähän käyä shoppailemassa tai vaan katselemassa millä lailla täällä etelässä eletään. Riittääkö shoppailu syyksi kunnan herroille, vaan onko nämä lennot varattu vain omille sukulaisille. Aika monta lentolippua tuolla 50 000 eurolla kyllä saa. Miksei sitä varattu suoraan kuntalaisten käytettäväksi lentämiseen Enontekiön ja Helsingin välille pitääkö sillä subventoida suoraan yksityistä yritystä, ilman että tällä on mitään velvoitteita vasta palvelukseen.


eteläläinen
18.1.2010 21:57

Loistava ajatus :-)


Lukija
18.1.2010 20:43

Hyvä idea! Saavat joskus nämä pohjoisen ihmisetkin jotain!


Mauri
18.1.2010 20:39

Jo vain mie saatan senki tehä. Lentää vaikka Antwerpenin kautta Helsinkiin.


Oikia päätös
18.1.2010 20:29

Mahottoman hyvä päätös! Kuitenkin joutuisivat omasta pussistaan maksamaan (vero) tyhjät paikat. Voi samalla käyä ihimettelemässä Helsingin herroja ja väistellä Kolomen Sepän Aukiolla (ehkä Stokkallakin) ihimisten kiirettä...Mihin ne on menossa ja miten täällä on näin palijon joutilaita keskellä päivää....keskellä työpäivää...


Lukija
18.1.2010 20:21

Ja verottajan kannattanee puuttua noihin "ilmaisiin" lentoihin. Tuohan on suoraan verotettavaan palkkatuloon verrattava etu.


hyvä asia
18.1.2010 20:17

OIVA ASIA onnittelen Enontekiöläisiä .taianki muuttaa sinne asumaan pääsis sitte Hesaan sukuloimaan ,kun kohta koko suku on sinne pakotettu leivän perään.


Eksi
18.1.2010 20:10

saako ne palluulippuja? :D


kunnanhallitus kuntalaista varten
18.1.2010 20:09

olipa hyvä idea. Kone lentää kuitenkin. Ei onnistu tuollaiset päätökset etelämpänä.


MM
18.1.2010 20:08

No... jos kerran on tuommoiset hirveät maksut maksettu, niin hyvä juttu vaan jos niille jotain vastinetta saadaan. Mutta tuettaispas rautateitäkin samalla tavalla. Meillä täällä Oulun lähellä menee kylältä junanrata ja kaupunkiin ei ole kuin muutama kymmenen kilometriä eikä paikallisjunaliikennettä ole sivitysmaiden tapaan ollenkaan!


niinkö?
18.1.2010 19:50

lennot kerran päivässä? lauantaisin... sehän tarkoittaa, että hesassa pitäis lappalaisen viikko viihtyä... ei taida olla montaa halukasta


viru
18.1.2010 19:44

Nyt voi sitten lappilaisetkin hakea kätevästi Tallinnasta halpaa viinaa.


Lottalyydia
18.1.2010 19:44

Tämä on hieno homma!


lomalainen
18.1.2010 19:36

Hieno homma! Mukavia reissuja enontekiöläisille!


Mainos
Mainos
Galleriat »|Pohjois-Suomi

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Pohjois-Suomi Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös