Au­toi­li­ja me­neh­tyi nok­ka­ko­la­ris­sa rekan kanssa Py­hä­jär­vel­lä

Henkilöauton kuljettaja menehtyi nokkakolarissa betonilastissa olleen rekan kanssa perjantai-iltana Pyhäjärvellä.

Kuva: Pekka Keskiaho

Henkilöauton kuljettaja menehtyi nokkakolarissa betonilastissa olleen rekan kanssa perjantai-iltana Pyhäjärvellä. Onnettomuus tapahtui Nelostiellä kello 20:30 aikaan.

Poliisin mukaan pohjoisen suunnasta tullut henkilöauto ajautui etelän suunnasta tulleen rekan kaistalle. Rekan kuljettaja oli yrittänyt väistää, mutta väistöyrityksestä huolimatta henkilöauto törmäsi sen keulaan tuhoutuen törmäyksessä täysin ja syttyen palamaan.

Poliisi jatkaa onnettomuuden syyn tutkintaa ja henkilöautoa kuljettaneen henkilön henkilöllisyyden selvittämistä.

Pelastuslaitoksen mukaan molemmat ajoneuvot kärsivät pahoja vaurioita.

Onnettomuuspaikka on Vaskikellon taukopaikalta muutaman kilometrin etelään päin.

Onnettomuuden pelastus- ja raivaustyöt haittasivat Nelostien liikennettä lauantain puolelle. Poliisi oli onnettomuuspaikalla ohjaamassa liikennettä.

Tapahtumapaikalla on 100 km/h nopeusrajoitus ja poliisin mukaan tapahtumahetkellä tie oli kuiva.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä