Mainos

Alavieskan ja Nivalan uimavesissä liikaa enterokokkia

Oulun läänin eteläosien uimavesissä on runsaasti enterokokkibakteereja. Oulun läänin eteläosien uimavesissä on runsaasti enterokokkibakteereja.
Pekka Ala-aho
Pohjois-Suomi  13.7.2012 | Kaleva Muuta tekstin kokoa -+

Kalajoen Käännänkylän ja Karvoskylän uimapaikkojen vedet eivät täytä uimarantavedelle asetettuja laatuvaatimuksia. Käännänkylän uimapaikka sijaitsee Alavieskassa ja Karvoskylän uimapaikka Nivalassa.

Molempien uimapaikkojen vedessä on liikaa enterokokkibakteereja. Käännänkylän uimapaikalla sallitut rajat ylittyivät kolminkertaisesti ja Karvoskylän paikalla yli kaksinkertaisesti.

Näissä vesissä myös kolibakteereja oli selvästi enemmän kuin muissa alueen uimavesissä.

Muissa peruspalvelukuntayhtymä Kallion alueen uimavesissä enterokokkia ja kolibakteereja ei ollut juuri lainkaan.

Näytteet alueen uimavesistä otettiin 9.7.–11.7.2012.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

2/2 kommenttia

enterokasvatti
14.7.2012 17:55

Karvoskylän ja Käänkylän lapset ovat vuosatojen saatossa kehittäneet näitä entero- ja kolibakteereja vastaan oman
suojautumisgeenin, minäkin uin 8-9 vuotiaana Kalajokeen laskevassa Paavo-ojassa, keväisin siinä oli mahtavat tulvat ja
isäni, sekä muut Karvoskylän perheelliset miehet kalastelivat 10-metrisillä rysillä ylösnousevia haukia. Keskipäiväisin saimme mennä polskimaan Paavo-ojan Paavolan syvänteeseen. Mentiin heti Vappuna, Paavo-oja oli silloin ääriäänmyöten
tulviva vuolas Kalajoen sivujoki ja Karvoskylän miehet kalastivat menestyksekkäästi rysillään nk. isänikin. Kun Paavojoki
äitienpäiväksi hiljentyi Paavo-ojaksi saimme me Karvoskylän sota-ajan lapset mennä polskimaan alusvaatteisillaan tähän ojaan, välillä uskenteli lehmänlanta laatat, välillä jää laatat ohitse, vaan lämmintä ja mukavaa oli. Kolmenkuukauden
päästä äiti sitten puristeli kehosta ajoksia ja toisilla oli paiseitakin, ei meillä kenelläkään ollut entero- tai kolibakteereita.


tai optikolle
13.7.2012 23:15

luin että "Alavieskan ja Nivalan uimavesissä liikaa erotiikkaa" pitäsköhän mennä jo nukkuun


Mainos
Mainos
Galleriat »|Pohjois-Suomi

Galleriat

Mainos
Uusimmat » | Pohjois-Suomi Down Up
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös