Yri­tyk­set läm­men­neet hi­taas­ti op­pi­so­pi­mus­kou­lu­tuk­sen kun­ta­li­säl­le

Pitkäaikaistyöttömät päätyvät useimmiten kaupungin tai yhdistysten tukityöpaikkoihin sen sijaan, että yritys palkkaisi heidät töihin.

”Täällä saa paljon parempaa opetusta kuin koulussa. Isoissa ryhmissä ei jää aikaa yksityisopetukselle”, kehuu Peltec Oy:ssä oppisopimuskoulutuksessa oleva Eeva Rankinen. Häntä kouluttaa erikoispeltiseppä Taisto Tyni.
”Täällä saa paljon parempaa opetusta kuin koulussa. Isoissa ryhmissä ei jää aikaa yksityisopetukselle”, kehuu Peltec Oy:ssä oppisopimuskoulutuksessa oleva Eeva Rankinen. Häntä kouluttaa erikoispeltiseppä Taisto Tyni.
Kuva: Pekka Peura

Pitkäaikaistyöttömät päätyvät useimmiten kaupungin tai yhdistysten tukityöpaikkoihin sen sijaan, että yritys palkkaisi heidät töihin. Tähän halutaan Oulussa muutos.

”Tempputyöllistäminen ei riitä. Pitää satsata siihen, että työllistymisellä on jatkumo”, sanoo kehittämispäällikkö Seija Mustonen Oulun kaupungin työllistämiskeskuksesta.

Hän uskoo, että yli 50 prosenttia pitkäaikaistyöttömistä pystyisi sijoittumaan pysyvästi työelämään, kun heille vain löytyisi paikka avoimelta sektorilta.

Uutena lääkkeenä kaupunki tukee yritysten oppisopimustyöllistämistä maksamalla yritykselle kuntalisää 350 euroa kuussa. Tälle vuodelle on varattu 430 000 euroa noin sadan henkilön työllistämiseen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä