Yk­sit­täi­sen val­tuu­te­tun aloi­te­oi­keut­ta ei voi rajata – Oulussa kes­kus­ta­ryh­män pu­heen­joh­ta­jan aloite kaatui lakiin

Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Jukka Kolmonen ja muutamat muut oululaisvaltuutetut ovat tehneet valtuustoaloitteen, että valtuustoaloitteen käsittelyyn ottamiseen tarvittaisiin vähintään 10 valtuutettua.

Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Jukka Kolmonen ja muutamat muut oululaisvaltuutetut ovat tehneet valtuustoaloitteen, että valtuustoaloitteen käsittelyyn ottamiseen tarvittaisiin vähintään 10 valtuutettua. Muutos toteutettaisiin hallintosääntöä muuttamalla.

Oulun kaupunginhallitus joutui kuitenkin toteamaan, että valtuustoaloitetta ei ole kuntalain mukaan mahdollista toteuttaa.

Kuntalaissa ja oikeuskirjallisuudessa .valtuutetulla. tarkoitetaan yksittäistä valtuutettua. Näin esitettyä valtuustoaloitetta ei voi toteuttaa voimassa olevan kuntalain mukaan.

- Yksittäiselläkin valtuutetulla on aloiteoikeus, kaupunginhallitus vastasi. 

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä