Muut poliittiset puolueet ovat syrjäyttäneet Suomen Keskustan Pohjois-Pohjanmaan maakunnallisia luottamuspaikkoja koskevien neuvottelujen vetovastuusta.
Muiden puolueiden piirijärjestöt antoivat perjantaina julki tiedotteen, jonka mukaan vasemmisto ryhtyy vetämään puolueiden välisiä neuvotteluja Pohjois-Pohjanmaalla.
Tiedotteen allekirjoittajina ovat vasemmiston, kokoomuksen, SDP:n, vihreiden, perussuomalaisten ja kristillisten piirijärjestöjen neuvottelijat.
Puolueiden piirijärjestöt ovat neuvotelleet huhtikuusta. Neuvotteluissa saatiin keskustan johdolla kaikkien hyväksymä kokonaisratkaisu, joka ottaa huomioon puolueiden väliset voimasuhteet, alueellisen tasapuolisuuden sekä lain edellyttämän sukupuolijakauman.
Sopimus kattaa muun muassa Pohjois-Pohjanmaan liiton ja Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin eri toimielinten kokoonpanot. Keskusta ei ole kuitenkaan noudattanut sopimusta.
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja Antti Ollikainen myöntää, että esimerkiksi valinnat Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin osalta eivät ole noudattaneet sovittua.
– Minulla on usko ja toive, että hyvää yhteistyötä jatketaan ja sopimusta noudatetaan, Ollikainen sanoo.
– Työtä tehdään, jotta sopimus toteutuisi. Meillä on aito halu ja tarkoitus siihen. Mitään ongelmia ei olisi, jos sairaanhoitopiirin perussopimus olisi kirjoitettu samalla tavalla kuin maakuntaliiton. Toisaalta se on huomattava, että äänet siellä jakautuvat jäsenkuntien asukasluvun mukaan, eivät valtuutettujen pääluvun.
Perussuomalaisten neuvottelija utajärvinen Ahti Moilanen kertoo, että keskustasta on tuotu maakunnallisiin neuvotteluihin jopa Oulun seudun koulutuskuntayhtymän puheenjohtajuudet.
– Niillä ei ole mitään tekemistä tämän kanssa, mutta puheenjohtajuudet ovat tittelinkipeille tärkeitä. Niillä voi ratsastaa myöhemmin. Osekk on kahdeksan kunnan kuntayhtymä, kun Pohjois-Pohjanmaan liitto kuuluu 30 kunnalle.
– Aikaisemmin neuvottelut ovat hoituneet sopuisasti, mutta mikä vimma keskustalle on nyt tullut?
Pohjois-Pohjanmaan kokoomuksen toiminnanjohtaja Jaakko Salovaara sanoo ongelmaksi sen, ettei kuntien päätöksenteossa ole kunnioitettu neuvotteluratkaisua.
– Keskeisin tavoite on saada paketti vastaamaan kuntalain 58 pykälää, jonka mukaan poliittinen edustavuus ja oikeudenmukaisuus on otettava huomioon.
– Keskustan isäntäpolitiikalla on pyrkimys viedä muiden paikat, vasemmiston Risto Kalliorinne tiivistää.