Pohjantiellä sattui keskiviikkona iltapäivällä useita onnettomuuksia. Etelään menevät kaistat jouduttiin sulkemaan liikenteeltä neljäksi tunniksi.
Pelastuslaitos ja liikennevirasto kehottivat alentamaan nopeutta, ja valitsemaan vaihtoehtoisia reittejä. Poliisi ohjasi autoilijat kiertotielle Ouluhallin kohdalta.
Etelän suuntaan menevien kaistalla kolarisuma sai alkunsa onnettomuudesta, joka tapahtui noin 300 metriä Palokankaantiestä etelään.
Päivystävän palomestarin Veli Nikulan mukaan kyseisessä onnettomuudessa oli mukana useita ajoneuvoja. Yhteen autoon oli kytketty hevoskuljetusvaunu, ja sen kyydissä ollut hevonen kuoli.
Poliisin johtokeskuksen mukaan etelään menevällä kaistalla sattui sen jälkeen useita onnettomuuksia.
Lintulassa sorarekka kaatui ja sulki molemmat kaistat.
Pelastuslaitoksen mukaan useita kolariautoissa olleita ihmisiä on viety sairaalaan, ja ainakin osa heistä on loukkaantunut lievästi. Poliisilla ei ole tietoa, että kolareissa olisi sattunut vakavia loukkaantumisia.
Etelän suuntaan menevien kaistalla tapahtuneissa onnettomuuksissa oli poliisin mukaan osallisena lukuisia autoja.
Kolareita myös muualla
Pohjantiellä myös pohjoisen suuntaan menevien kaistalla sattui onnettomuus noin kello 14.55. Kyseessä on peräänajo, ja toinen ajokaista oli suljettu liikenteeltä mutta tilanne on nyt ohi.
Poliisin mukaan myös muualla Oulun seudulla on sattunut tänään ulosajoja ja onnettomuuksia. Näissä onnettomuuksissa ei poliisin tämän hetken tiedon mukaan ole sattunut henkilövahinkoja.
Liikennevirasto varoittaa erittäin huonosta ajokelistä Oulun seudulla. Runsas lumisade huonontaa näkyvyyttä.
Katso Kalevan kuvaajien ottamia kuvia Pohjantien liikennekaaoksesta. Myös lukijat ovat lähettäneet runsaasti kuvia onnettomuuksista.
Oletko paikalla? Lähetä kuva numeroon 13222.
Kaleva.fi seuraa tilannetta.