Ryöstön yhteydessä pankin henkilökunta joutui luovuttamaan tekijälle pienehkön summan rahaa.
STT:n saamien silminnäkijähavaintojen mukaan ase oli katkaistu haulikko. Mies poistui pankista nopeasti jalkaisin. Oulun poliisi otti ryöstäjän kiinni kello 17.15 Merikosken voimalaitoksen vierestä Koskitieltä.
Kalevan haastatteleman silminnäkijän mukaan mies vastusti rajusti pidätystä ja häntä taltuttamaan tarvittiin neljä poliisia, joilla oli yllään luotiliivit. Mies ei kuitenkaan poliisin mukaan ollut pidätysvaiheessa vaaraksi kenellekään.
Kiinni otettu oululainen mies on poliisin vanha tuttu.

Kommentoi
Pyöräilin rauhallisesti sampo eteen klo 15.59. Aurinko paistoi ja oli lämmintä, ei oikein kiinostanut muuta.
Klanipäät asialla.
En muuttaisi Tuirasta pois millään. Sattuu ja tapahtuu sitä muuallakin, mutta täältä onneksi puuttuvat suurimmilta osin nämä lynkkaushenkiset päivittelijät, joilla ei ilmeisesti ole muuta elämää kuin purkaa pikkusieluisuuttaan täällä juttutuvassa.
Juu. Eilen pörräsi polliiseja ympäri Tuiraa. Itekki siitä pikku jalakoillani tipsutin ohitte.
Halusi vissiin talveksi lämpimään valtion hotelliin.
Ei sieltä pankista yleensä pysty röystämään isoa raha määrää. Pankin rahat ovat suojattuja. Tuirassa vohkitaan kauppakasseja vanhuksilta. Tuira taitaa olla kirosana Oululaisille. Onneksi pankkirosvo on jäänyt kiinni. Pankkirosvo jolla oli mukana katkaistu haulikko on erittäin vaarallinen ympäristölleen. Kaupoissa työskennellään nykyisin yksin iltaisin. Joskus saattaa eksyä lähikauppaan ennen kaupan sulkemista epämääräisiä kaljan ostajia. Kyllä pelottaa joskus asioida lähikaupassa.
9.9.2008 sattuin käymään maksaan laskun 15.54,, tuiran silloilla ajo jeparit vastaan oisin kampannu sen jos oisin ollu puotissa samaan aikaan.,- 10 min liika aikasin!!! NIIN NIIN. Pelkurit ne huutelee tuollaista.
Intimiteettisuoja? Rosvon naama retusoitu kuvissa, poliisit näkyvät selvästi ja tunnistettavasti. Onko poliiseilta kysytty, saako kuvat julkistaa?
Vanha Erkki ei tiedä hassiksesta mitään. Viinapäissään ei varmaan ryöstetä pankkia?
Vanha Erkki: eipäs ko taskussa.. olette te fiksuja ihmisiä kaikki tyyni..
Hienoa ja ripeää toimintaa Oulun poliisilta, hyvä!
Arvasin että näin tulee käymään ennepitkää kun telkusta tulee näitä kaikenmaailman Weedsejä ja muita huume-elokuvia.
Oiskohan käynyt pyytämässä lisää opintolainaa= ryöstöyritys.....
Hienoa toimintaa poliisilta! Sossujen paapomisesta taas johtuu se että näitä ryöstelijöitä pitää päästää vapaaksi vähän väliä.
olipa taas hyvejä kommentteja. minä rakastan kaleva.fi-sivustoa, sillä täällä saa aina kaikkein parhaimmat naurut hyvistä kommenteista...
Kiitos Oulun poliisi! Olikin niitä poikia joka nurkalla kun ohi pyöräilin puoli viiden aikaan...
Valtion holhouspolitiikan johdosta kyseinen rikollinen on jouluna vapaalla jalalla. Mutta jos taas kopioit ohjelmistoja levykkeeltä toiselle joudut linnaan vuosiksi ja satojen tuhansien sakot päälle.
laman myötä pankkiryöstöt lisääntyy.
KIITOS POLIISI !!!
Ei sieltä Samposta oikein muutenkaan rahojaan saa. Ärimmäisen poloista touhua siltikin mennä muutaman satkun takia pankkia ryöstämään. Oisivat paiskanneet kanavaan koko ukon..