Pohjois-Pohjanmaan alkuvuoden työttömyysluvut näyttävät valoisammilta kuin moneen vuoteen.
Maakunnassa oli huhtikuun lopussa 20 200 työtöntä työnhakijaa, mikä on 20 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Edellisen kerran työttömien määrä oli samalla tasolla kuusi vuotta sitten eli vuonna 2012.
Uusia avoimia työpaikkoja syntyi huhtikuussa yli tuhat eli 35 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
– Työpaikkojen määrä lisääntyi lähes kaikissa ammattiryhmissä, Pohjois-Pohjanmaan TE-toimiston johtaja Maire Mäki kuvailee.
Tehtäviä avautui esimerkiksi rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöille, erityisasiantuntijoille, palvelu- ja myyntityöntekijöille sekä prosessi- ja kuljetustyöntekijöille.
Mäki kertoo, että seutua vuosien ajan vaivannut ict-sektorin negatiivinen rakennemuutos on nyt kääntynyt uudeksi kasvuksi.
– Hyviä kasvunäkymiä on esimerkiksi soveltavan ict:n ja peliteollisuuden saralla.
Ei selity aktiivimallilla
Positiivinen työllisyyskehitys ei selity johtajan mukaan vuoden alussa voimaan astuneella aktiivimallilla. Se on kuitenkin lisännyt työttömien työnhakijoiden osallistumista työllistymistä edistäviin palveluihin.
Heidän täytyy olla esimerkiksi 65 maksupäiväjakson aikana olla 5 päivää työllistämistä edistävässä palvelussa tai 18 tuntia palkkatyössä, jottei heidän työttömyysturvaansa leikata.
– Työnantajilta on tullut viestiä siitä, ettei heiltä tahdo löytyä hakijoille näin lyhyeksi ajaksi töitä.