Noin neljä metriä pitkä vene upposi lauantaina iltapäivällä Rajahaudan venesatamassa Oulussa.
Pelastuslaitos poisti polttoainetankin ja nosti kaksipaikkaisen veneen rantaan.
Mereen valui noin viisi litraa kaksitahtibensiiniä. Sitä ei voitu kerätä pois, koska sitä oli niin pieni määrä.

Kommentit
Jokainen joka mieltää tämän turhana uutisena ja silti tulit tänne sen lukemaan, niin voit mennä itseesi. Miksikö tällaisia uutisoidaan? No siksi kun sinäkin tulit sen tänne lukemaan!
Jos melkein kaikki vuotaa ulos. Kannattaisi tarkastaa seuraavan tankin korkki, että on ja pysyy kiinni.
Kannattaa pitää se veneen pohjatappi kiinni
Bensiini haihtuu vedenpinnalta mutta ei pelastuslaitos osaa poistaa esim. öljyä jos sitä lirahtaa veteen. Kun se saa ilmoituksen asiasta niin tulevat kylä paikalle ja sanovat: "Ei voi tehdä mitään kun se on tuolla vedessä jo ja sitä on niin vähäsen."
Minulla on ollut tuommonen samanmittainen vene vuodesta 1979 lähtien. On se muutaman kerran ollut täynnä vettä, mutta ei se ole suostunut uppoamaan. Pitäis miettiä, miten sais sen kaksoispohjan vuotamaan, niin sais kerrankin maininnan vaikka Kalevan etusivulle. Vois sitten vaikka soittaa iltapäivälehdetkin paikanpäälle todistamaan tapahtunutta.
Onpa uutisoinnin arvoinen juttu taas ; )
lumijoen sannanlahdenvenesatamassapa on melkein uponnut 5metrinen puuvenejuhannus
Kaii kriisiapua oli järjestetty?.
Mutta pieni vene kuitenkin voitiin nostaa ylös .
Häh? Onko tämä uutinen? Vai kertooko kenties Kalevan journalistisesta tasosta?
Lukasit uteliaana kumminkin, niin uutinenhan tämäkin. Ja mistä (kenen) tasosta se kertoo?
no, voe mahoton.....