Mainos

Pallo auttaa kotoutumisessa

Tätä ei näe AC Oulun otteluissa: rummut pärisevät, katsojat tanssivat ja katsomossa käy mahdoton pulina. Heinäpäässä meno on iloisen vauhdikasta, kun Suomen turvapaikkahakijoiden vastaanottokeskukset ratkovat vuotuista jalkapalloherruutta.

Suomen turvapaikkahakijoiden vastaaottokeskusten välinen jalkapalloturnaus pelataan Heinäpäässä. Suomen turvapaikkahakijoiden vastaaottokeskusten välinen jalkapalloturnaus pelataan Heinäpäässä.
Suomen turvapaikkahakijoiden vastaaottokeskusten välinen jalkapalloturnaus pelataan Heinäpäässä. Suomen turvapaikkahakijoiden vastaaottokeskusten välinen jalkapalloturnaus pelataan Heinäpäässä.
Oulu  11.6.2009 | Juha Portaankorva Muuta tekstin kokoa -+
Oulun vastaanottokeskuksen pelaaja numero viisi on liekeissä. Terävä alanurkkaveto kaataa Pudasjärven vastaanottokeskuksen, ja Oulu jatkaa pelejään voittamattomana Suomen turvapaikkahakijoiden vastaaottokeskusten välisessä jalkapalloturnauksessa Heinäpäässä.

Voittomaalin tekijä Seliman Yonuiz pyyhkii hiet kasvoiltaan pelipaitansa helmaan. Mies on yhtä hymyä.

"Hyvin on mennyt", hän kuittaa.

18-vuotiaalla nuorukaisella menee hyvin muuallakin kuin jalkapallokentällä. Yhdeksän kuukautta sitten Irakista Ouluun tullut Yonuiz on löytänyt paikkansa itselleen vieraasta maasta: hänellä on ystäviä ja järkevää tekemistä. Suomen kielikin sujuu hämmästyttävän sujuvasti.

Yonuiz saa kiittää paljosta jalkapalloilijan lahjojaan. Hän pelaa jalkapalloa Oulun Jalkapalloklubin 3. divisioonan joukkueessa. Suomalaiset kaverit ovat löytyneet jalkapallokentältä.

"Pallo on hyvä työväline kotouttamisessa - itse asiassa paras", Palloliitossa Rasisti on raukka
-projektia vetävä Maurizio Pratesi sanoo.

"Se opettaa yhteistyötä, kieltä, maan tapoja, auttaa saamaan uusia ystäviä ja laajentaa elinpiiriä vastaanottokeskusten ulkopuolelle - muun muassa", monikulttuurista liikuntaa edistävän Liikkukaa ry:n toiminnanjohtaja Christian Thibault listaa.

Maalintekijä Yonuiz vahvistaa miesten puheet.

"Ilman jalkapalloa en olisi tutustunut niin hyvin suomalaisiin. Oikein hyvä homma."

Oulun Jalkapalloklubi kuuluu kaupungin pieniin jalkapalloseuroihin. Monikulttuurisuuden eteen tekemällään työllä se lyö laudalta isommat seurat.

"Tällä hetkellä joukkueissa on pelaajia seitsemästä eri maasta. Vastaanottokeskuksen poikia on mukana kuusi - ja he ovat erittäin sitoutuneita ja motivoituneita pelaamiseen", OJK:n puheenjohtaja Leo Korhonen kehuu.

Urheilusta juuri jalkapallo on avainasemassa maahanmuuttajien kotouttamisessa. Se on lajeista ylivoimainen suosikki: seuratoiminnassa mukana olevista ulkomaalaistaustaisista 95 prosenttia pelaa jalkapalloa.

Palloliitossa ei pidetä lukua siitä, kuinka paljon eri sarjoissa on muita kuin syntyperäisiä suomalaisia pelaajia.

"Paljon kuitenkin, ja määrä on koko ajan kasvussa", Pratesi sanoo.

Esikuvia Seliman Yonuizilta ja muilta vastaanottokeskuksessa palloa potkivilta nuorilta ei puutu. EM-lopputurnauksessa pelaavassa Suomen alle 21-vuotiaiden joukkueessa on puolen kymmentä ulkomaalaissyntyistä pelaajaa.

"Esimerkiksi veljekset Perparim ja Mehmet Hetemaj aloittivat jalkapalloilijan uransa Oulun vastaanottokeskuksessa", Christian Thibaut hoksauttaa.

Vastaanottokeskusten jalkapalloturnauksessa on mukana ennätykselliset 24 joukkuetta. Keskiviikkona alkanut turnaus jatkuu torstaina.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

17/17 kommenttia

Mukavan tuntuinen
12.6.2009 08:31

Toivottavasti pelataan turnaus pian uudelleen. Mukavan tuntuista porukkaa.


Asiaa
11.6.2009 23:21

Aivan loistava juttu tämä kun tsekkailee päivän muut uutiset. Melkein kuin elokuvista :-)


:)
11.6.2009 21:59

Pallo auttaa kotoutumisessa..... Niin tuntuu tekevän.. :)


Lukija
11.6.2009 21:37

AC Oulun ottelut ei myöskään yleensä keskeydy kun pelaajat alkavat vetämään toisiaan urakalla turpaan. Noh, ehkäpä meidän tollojen suomalaisten kulttuuri rikastuu vielä tulevien vuosien aikana...


Urheilu on hyvä integraattori
11.6.2009 15:21

Urheilu ja varsinkin joukkuelajit ovat on varmaan yksi parhaista tavoista päästä eroon "ulkomaalaisuudesta". Itse ulkomailla asuneena olen aina urheilun kautta päässyt hyvin perille paikallisista tavoista jne. Pelkistä ulkomaisista koostetut joukkueet eivät tosin auta asiaa.


Ajanmies
11.6.2009 14:15

Tappeluksihan se meni toikin homma.


jaanaP
11.6.2009 13:34

Ja kuinka kävi!!! :D:D


Mara
11.6.2009 09:52

Hyvähän tuo tietysti on, että turvapaikanhakijoille järjestetään jotain ajanvietettä, kun käsittelyajat venyvät kohtuuttoman pitkiksi. Jos turvapaikkakäsittely hoituisi parissa viikossa, niin tällaisille turnauksille ei olisi tarvetta.


minä
11.6.2009 09:03

Mukava olla maksumiehenä


Sen Suuri iski taas
11.6.2009 07:14

Siinäpä sitä saakin hyvää treeneusta mummojen ja miksei muittenkin potkimiseen.


sawo
11.6.2009 07:06

jottainhan se joutilailla tiettää, vanha savolainen sananpaokaus...


Lukija
11.6.2009 06:55

Mitä järjestetään naisille lapsille ja vanhuksille ? Vai eivätkö he ole turvpaikantarpeessa, toisin kuin terveet nuoret miehet ?


mie vaan
11.6.2009 05:28

missä kaikki naiset?


J.C
11.6.2009 05:19

Hyvä juttu. Kunnioitusta ihmisille tämän takana. Olemme kaikki samanlaisia.


Lukija
11.6.2009 02:46

Ei näytä osallistujista olevan pulaa


m
11.6.2009 02:08

Hyvä pojat ! Jatkakaa samaan malliin ja näyttäkää kaikille mitä osaatte vaikka olette ulkomailta tulleita. Tsemppiä!


vääräuskoinen
11.6.2009 00:19

Montako fudaajaa Suomeen sitten mahtuu? Huutava työvoimapulakin iskee päälle niin ei kait kaikki voi vain palloa potkia?


Mainos
Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Oulu Down Up
Mainos

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös