Pää­po­lii­si­ase­man jo­no­tus­ai­ka 73 mi­nuut­tia

Oulun poliisilaitoksen pääpoliisiaseman lupapalveluihin suuntavan kannattaa nyt varata runsaasti aikaa.

-
Kuva: Anne Talvensaari

Oulun poliisilaitoksen pääpoliisiaseman lupapalveluihin suuntavan kannattaa nyt varata runsaasti aikaa. Keskimääräinen jonotusaika lupa-asioiden hoitamiseksi on 73 minuuttia, iltapäivällä jopa yli kaksi tuntia. Pahimmillaan ruuhka on ruokatuntien aikaan sekä iltapäivällä kello 14:n jälkeen.

Myös Haukiputaalla voi joutua odottamaan ruuhka-aikaan yli tunnin ja Limingassa noin 30 minuuttia.

Uuden kassajärjestelmän käyttöönotto voi hidastaa asiakaspalvelua entisestään torstain ja maanantain välisenä aikana.

Uuden järjestelmän käyttöönoton yhteydessä varaudutaan myös häiriöihin, joten asiakkaita pyydetään varautumaan maksamaan käteisellä.

Uudistuksen jälkeen lupapalvelupisteissä on mahdollista maksaa pankkikortilla.

Paras keino välttyä jonotukselta poliisiasemalla on varata palveluaika etukäteen netin kautta.

Oulun poliisilaitoksen alueella asuva voi asioida asuinkunnastaan riippumatta kaikissa Oulun poliisilaitoksen palvelupaikoissa. Niitä ovat pääpoliisiaseman lisäksi Haukiputaan ja Limingan poliisiasemat, Vaalan ja Muhoksen palvelupisteet.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä