Hotelli Hiltonin ja rakennuttajayhtiö Skanska Talonrakennuksen sopimus on kariutunut.
Oulun kaupunki varasi tontin Skanskalle aikoinaan nimenomaan sillä ehdolla, että toimijaksi tulee Hilton.
Nyt hankkeen jatko on kaupungista kiinni. "Asia tulee kaupunginhallitukseen lähiviikkoina", vahvistaa tekninen johtaja Matti Matinheikki.
Aluejohtaja Sakari Jämsän mukaan Skanska olisi valmis jatkamaan hanketta jonkun muun toimijan kanssa.
Syynä Hiltonin neuvottelujen katkeamiseen oli Jämsän mukaan ennen kaikkea se, etteivät he olisi olleet valmiit aidosti tulemaan Ouluun toimijoiksi. Hilton olisi antanut vain nimen, mutta säilyttänyt kaiken riskin kiinteistön omistajalle.
"Hilton oli valmis ottamaan vain hyödyn, mutta ei kantamaan minkäänlaista riskiä siitä, miten hotelli menestyy", Jämsä kertoo.