Oulun to­ri­kaup­piaat aloit­te­le­vat ke­sä­kaut­ta epä­tie­toi­si­na – ale­taan­ko ho­tel­lia ra­ken­taa vai ei?

Oulun kauppatorin viriämistä kesäkuntoon on häirinnyt epätietoisuus siitä, ryhdytäänkö kauppahallin kupeeseen suunniteltua hotellia rakentamaan vai ei.

Oulun kauppatorilla vasta valmistaudutaan kesäsesonkiin.
Oulun kauppatorilla vasta valmistaudutaan kesäsesonkiin.

Oulun kauppatorin viriämistä kesäkuntoon on häirinnyt epätietoisuus siitä, ryhdytäänkö kauppahallin kupeeseen suunniteltua hotellia rakentamaan vai ei.

Asemakaavapäällikkö Mikko Törmänen hylkäsi viime keskiviikkona hotellista jätetyn jo toisen poikkeamislupapäätöksen. Lupahakemuksissa huone­määrä on noussut alkuperäisestä 120:sta ensin 140:een. Viimeisimmässä oli jo 170 huonetta.

Törmänen tuli lukuisten keskustelujen jälkeen tulokseen, ettei hotellisuunnitelma enää olisi vastannut alkuperäistä asemakaavaa ja sen henkeä.

– Hotellisuunnittelijat olivat jo saaneet kaupungilta myönnytyksiä eikä enempään ollut enää mahdollisuuksia.

MGP-Service Oy:llä on hotellia varten rakennuslupa hyväksyttynä jo huhtikuulta 2015.
Yhtiöllä on kumppaninaan SRV Pohjois-Suomi. Kummankaan edustajia ei tavoitettu torstaina kommentoimaan asiaa.

Torikauppiaiden kannalta tilanne on kiusallinen. He elävät rakentamattoman hotellin varjossa.

Kesä on Oulussa tärkein toriaika. Toria hallinnoivan Oulun Narikka Oy:n toiminnanjohtaja Henna Ukonmaanaho kertoo, että normaalisti torikauppiaiden sopimukset on tehty tammi–helmikuussa, mutta tänä keväänä sopimuksia vasta viritellään.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä