Oulun hiippakunnan piispanvaali alkaa saada vauhtia, kun kaksi ehdokasta on ilmoittautunut todennäköisesti syyskesällä pidettävään vaaliin.
Raudaskylän kristillisen opiston rehtorina Ylivieskassa toimiva Jukka Hautala, 49, ilmoitti sunnuntaina vastanneensa myöntävästi hänen ehdokkuudelleen perustetulle tukiryhmälle.
Kirkkohallituksen kansliapäällikkö, teologian tohtori Jukka Keskitalo, 56, kertoo myös vastanneensa myöntävästi ehdokkuutta kyselleille. Hänen mukaan pyyntöjä on tullut erittäin laajalti Oulun hiippakunnan alueelta.
Spekulaatioissa mukana ollut Tuiran kirkkoherra Niilo Pesonen sanoo lähtevänsä ehdolle, jos kannatusta löytyy riittävästi. Asia on vielä hänen mukaansa alkutekijöissään.
Kiimingin kirkkoherra Pauli Niemelä sanoo, että ei ole tavoitellut ehdokkuutta ja uskoo hyviä ehdokkaita ilmaantuvan riittävästi ilman häntäkin.
Oulun tuomiorovasti Satu Saarinen ei ole käytettävissä piispanvaaliin, koska on ollut niin vähän aikaa nykyisessä virassaan, jossa haluaa jatkaa.
Piispanvaali tulee ajankohtaiseksi, koska vuodesta 2001 virkaa hoitanut Samuel Salmi jää eläkkeelle ensi marraskuun alussa.