Oulu vaih­tai­si lo­ma­ra­hat va­paak­si

Kaupunginhallitus antoi kaupunginjohtaja Matti Pennaselle ja henkilöstöjohtaja Unto Lehtoselle luvan neuvotella Oulun kaupungin työntekijöiden kanssa säästöistä.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Riikka Moilanen (kesk.) korostaa, että luottamushenkilöt, kaupungin henkilöstö ja oululaiset tietävät taloudellisen tilanteen olevan vaikea.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Riikka Moilanen (kesk.) korostaa, että luottamushenkilöt, kaupungin henkilöstö ja oululaiset tietävät taloudellisen tilanteen olevan vaikea.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Kaupunginhallitus antoi kaupunginjohtaja Matti Pennaselle ja henkilöstöjohtaja Unto Lehtoselle luvan neuvotella Oulun kaupungin työntekijöiden kanssa säästöistä.

Ensisijaiseksi tavoitteeksi kaupunginhallitus asetti lomarahojen vaihtamisen vapaiksi. Lomarahoja ei siis olla leikkaamassa suoraan.

”Yritämme neuvotella, mistä saisimme 10 miljoonan euron säästöt. Tämä on neuvoteltava nimenomaan järjestöjen kanssa”, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Riikka Moilanen (kesk.) korostaa.

”Lomarahojen vaihtaminen perustuisi vapaaehtoisuuteen. Vaikutus voi jäädä osittaiseksi, mutta kannattaa katsoa, mitä on saatavissa aikaan.”

Moilanen korostaa, että luottamushenkilöt, kaupungin henkilöstö ja oululaiset tietävät taloudellisen tilanteen olevan vaikea.

”Kaikilla on mahdollisuus tulla vastaan. Lyhyellä aikataululla säästöjen saaminen on erittäin vaikeaa. Aikataulu on todella tiukka.”

Oulun kunta-alan yhteisjärjestön JHL:n pääluottamusmiehet Karita Alanko ja Kaija Sepponen tyrmäävät neuvottelut lomarahoista.

”Linja on se, ettei lomarahoja ryhdytä vaihtamaan vapaiksi. Pääsopijajärjestöt ovat määritelleet asian valtakunnantasolla näin”, Alanko tiivistää.

Alanko arvelee, että kaupunginhallituksen päätöksen jälkeen kutsu neuvottelupöytään tulee vauhdilla.

”Ajankohta on hankala. Oulussa on paikallisesti sovittu, että lomarahat maksetaan kesäkuussa. Olemme viestittäneet vahvasti, että lomarahojen vaihtaminen vapaaksi on myös palkanalennus.”

”Kuka ne työt tekee? Milloin niitä vapaita pidetään? Mikä säästö se sellainen olisi? Pääsopijajärjestöt eivät hyväksy poikkeuksia. Olen pettynyt, että kaupunginhallitus lähti tälle linjalle.”

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä