OP-ryhmän yksityissairaalan rakennustyöt ovat alkamassa Oulun Hiirosessa. Tontti on jo raivattu puista, ja paikalle on tuotu työmaakoppeja.
Pohjola Terveyden eli Omasairaala Oy:n toimitusjohtaja Harri Aho kertoi Kalevalle maaliskuun alussa, että tavoitteena on avata sairaala vuodenvaihteen jälkeen.
Ahon mukaan Hiironen todettiin hyväksi paikaksi sairaalalle, koska sinne on helppo löytää, eikä parkkipaikkojen kanssa tule ongelmia.
OP:n sairaalassa tullaan antamaan hoitoa niin yleis- kuin erikoissairauksiin. Sairaalaan tulee kolme tai neljä leikkaussalia ja omat diagnostiikkalaitteet esimerkiksi magneettikuvaukseen ja röntgeniin.
Tulevan sairaalarakennuksen koko on noin 6 000 neliötä. Sairaala tulee työllistämään yli sata henkilöä.