Opiskelijoiden kunnallispoliittisen ohjelman julkistamistilaisuus keräsi kulttuuritalo Valveelle kymmenittäin kuulijoita. Viime vuonna valmiiksi hiottu Oulun yliopiston ylioppilaskunta OYY:n, Oulun seudun ammattikorkeakoulun opiskelijakunta OSAKO:n ja Diakonia-ammattikorkeakoulun opiskelijakunta O´Diako:n jäsenten yhdessä suunnittelema ohjelma sisältää vision siitä, millainen kaupunki Oulu opiskelijoiden näkökulmasta olisi vuonna 2025.
Oulun kaupunginhallituksen puheenjohtaja Mari-Leena Talvitie toi tapahtumaan kaupungin tervehdyksen.
"Olen iloinen siitä, että asioita ollaan tehty yhteistyössä. On hyvä ottaa isoja linjoja ja tavoitteita. Kaupungissa uskotaan, että pohjoisen merkitys korostuu tulevaisuudessa. Tiedän, että Oulu on ylpeä opiskelijoistaan, mutta aina on parannettavaa", Talvitie sanoi puheessaan.
Lue lisää torstain Kalevasta!

Kommentoi
Opetusministeri toivoo, että ylemmän yliopisto ja korkeakoulu opiskelijat eivät kävisi vähempiarvoisissa töissä opiskelun ohella, jotta voisivat opiskella tiiviimmin, vaan nämä työt jätettäisiin alemmille opintotasoille! Minusta tässä on jo tasapulisuuden loukkaus. Näin se eriarvoisuus saa alkunsa oikein ministerin suusta.
Yhtä tyhjän kanssa nämä "pohjoinen merkitys" ym. kliseet. Kaupunki tarvitsee konkreettisia tekoja.
Kaik menöö ja kiitosta ei kuulu! Suomen alasajo kovassa vauhdissa. Kyllä siinä Oulukin osansa saa - ennemmin tai myöhemmin.
Kyllä Oululla on tulevaisuus jos noi tehtaat vain pysyvät siellä. Nokia, Stora-Enso jo jonkun verran työllistävät. Samoin korkeakoulu jne. Tulevaisuus näyttää aika hyvältä. Ehkäpä Ouluun saadaan muunlaistakin teollisuutta eikä Kiina veisi kaikkia. TYoivotaan kuitenkin parasta.