Muualla tulvii, Tuiran ran­nal­la ve­si­ka­to

Tuiran uimarannan vesiraja on laskenut ja muun muassa uimalaiturin portaat ovat paljastuneet melkein kokonaan.

Tuiran uimalaiturista on tullut näköalatasanne.
Tuiran uimalaiturista on tullut näköalatasanne.
Kuva: Raimo Sevón

Tuiran rannalla Oulujoen varressa on harvinaisen leveä rantaviiva. Merikosken voimalan mittavat ohijuoksutukset ovat saaneet aikaan sen, että Tuiran uimarannan vesiraja on laskenut ja muun muassa uimalaiturin portaat ovat paljastuneet melkein kokonaan.

Kalevan lukija Raimo Sevón saapui Tuiran rannalle torstaiaamuna kahdeksan aikaan aikeinaan mennä uimaan, kun joen harvinaisen hurja virtaus kiinnitti hänen huomionsa.

"Katsoin, että kerrankin joki näyttää joelta", Sevón sanoo. Sevón huomasi lähestyessään vesirajaa, että rantaviiva oli leventynyt ennennäkemättömiin mittoihin.

"Olen 40 vuotta käynyt tällä rannalla uimassa, enkä koskaan ole nähnyt tällaista."

Sevón arvioi rantaviivan ulottuvan 8-10 metriä pidemmälle kuin yleensä. Erikoisen tilanteen ikuistettuaan Sevón kävi uimassa kuten tavallista ja huomasi erään toisenkin asian.

"Kaveri arvuutteli hiljan, että onko Tuirassa luonnostaan hiekkapohja. Nyt kun piti kahlata pidemmälle selvisi, että mutapohjahan siellä on, normaalisti vain pääsee hiekalta jo uimaan."

Lähetä tulvakuvia ja muita havaintoja numeroon 13222 tai Kaleva.fi:n verkkolomakkeen kautta!

Kaleva.fi seuraa tulvatilannetta.  Säätietoja ja sademääriä voi seurata myös Kaleva.fi:n sääsivuilta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä