Mies varasti on­gel­ma­jä­te­lai­tok­sel­le tar­koi­te­tut lääk­keet - oikeus tuo­mit­si eh­dol­lis­ta van­keut­ta

Oulun käräjäoikeus on tuominnut kolme miestä ehdollisiin vankeusrangaistuksiin huumausainerikoksista. Lisäksi samaan vyyhtiin liittyen kaksi miestä sai sakkoja.

Oulun käräjäoikeus on tuominnut kolme miestä ehdollisiin vankeusrangaistuksiin huumausainerikoksista. Lisäksi samaan vyyhtiin liittyen kaksi miestä sai sakkoja.

Teot tapahtuivat kesällä ja syksyllä 2011.

Pisin jaetuista rangaistuksista oli puolitoista vuotta ehdollista vankeutta. Se tuli törkeästä huumausainerikoksesta, kahdesta huumausainerikoksesta, lääkerikoksesta ja ampuma-aserikoksesta.

Tuomion saanut mies oli kasvattanut asunnossaan kannabista ensin yhdessä kahden muun henkilön kanssa ja myöhemmin yksin.

Hänen katsottiin myyneen marihuanaa 180 grammaa 2000 eurolla. Toisella kerralla hänen katsottiin yrittäneen hankkia 275 grammaa marihuanaa myyntitarkoituksessa. Hänellä oli ollut hallussaan luvattomasti haulikko ja patruunoita.

Ongelmajätelaitokselle tarkoitetut lääkkeet varastettiin

Kannabista kasvattanut mies oli myös ostanut ja myynyt edelleen huumausaineiksi luokiteltavia lääkkeitä sekä fentanyyliä sisältäviä depot-laastareita.

Lääkkeet ja laastarit oli alunperin varastanut toinen syytetyistä. Hän oli varastanut ne kiinteistöhuoltoyhtiöltä. Lääkkeet ja laastarit olivat olleet menossa ongelmajätelaitokselle.

Lääkkeet varastanut mies tuomittiin yhden vuoden ja neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta, kahdesta varkaudesta, huumausainerikoksesta ja lääkerikoksesta.

Kolmas mies sai viisi kuukautta ehdollista vankeutta, kun hän osti ja myi eteenpäin kiinteistöhuoltoyhtiöltä varastettuja lääkkeitä.

Sakkorangaistukset saaneet miehet olivat käyttäneet anastettuja lääkkeitä ja laastareita.

Ilmoita asiavirheestä