Poliisi kertoo, että ajo-oikeudeton mies oli ajanut Oulussa poliisia karkuun lauantaina alkuillasta. Mies oli liikkeellä henkilöautolla.
Auto oli tullut poliisia vastaan lievää ylinopeutta. Kun partio kääntyi auton perään, oli auton kuljettaja lisännyt huomattavasti nopeutta. Mies ei myöskään totellut poliisin antamaa pysäytysmerkkiä.
Poliisin mukaan mies oli ajanut paon aikana huomattavaa ylinopeutta ja ohittanut joitakin henkilöautoja. Partio tapasi auton Maikkulan kaupunginosassa, jossa mies oli vielä yrittänyt pakoon juosten. Juoksukilpailussa poliisi oli kuitenkin vahvempi ja sai miehen kiinni.
Kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Tapauksen vuoksi ei tullut henkilö- tai ajoneuvovaurioita.