Parikymmentä metsästysharrastajaa tähyilee Virkkulan lintutornista kiikareilla kohti Liminganlahden ruovikkoa.
Käynnissä on koulutus, jossa metsästyskauden kynnyksellä harjoitellaan syysasuisten sorsalintujen tunnistamista.
Lintutornin kaukoputkessa siintää kaukana uiskenteleva naarasuivelo, kertoo lintuharrastaja Antti Vierimaa ja näyttää kuvaa lintukirjasta.
Rauhoitettu uivelo on yksi niistä vesilinnuista, joita metsästäjän voi syysillan hämärissä olla vaikea erottaa rauhoittamattomista lajeista.
Uivelo muistuttaa huomattavasti toista sukeltajasorsaa, telkkää, jota saa metsästää. Lisäksi ne liikkuvat usein sekaparvissa.
Lisäkoulutus tunnistamisessa ei siis ole ainakaan pahitteeksi, tornissa tuumitaan.
Lue lisää 06.08.2012 Kalevasta.

Kommentit
Metsästäjille tärkeää tunnistaa lajit ettei ammu kaverilta hattua lintuna...heh. Jos todella olet valveutunut metsästäjä niin opiskele lajit ettet ammu rauhoitettuja lajeja.
Itse en edes haluaisi että joutsenta saisi metsästää ellei tämä meillä pesivä (taiga) metsähanhi olisi joutunut niin ahtaalle nyt kun joutsen kanta on liian suuri. Siksi siis joutsen kantaa pitäisi pienentää reiluseti ja NOPEASTI!! Harmi etten päässyt osallistumaan tähän tapahtumaan mutta jospa tämä ei olisi ainutkertainen ;)
Älä unta näe että pääset joutsenia ammuskelemaan. Joku raja tuohon touhuun. Täysin tuulesta temmattu juttu tuo joutsenen haitallisuus muille lajeille. Metsästäjielle saisi olla pakollinen tämä lajitunnistaminen.
Metsähanhi ja joutsen ovat eläneet täällä rinnakkain jo ennen ihmisen saapumista, joten metsähanhen kohdalla syitä kannan heikkoon tilaan pitää kyllä etsiä jostain muualta.
Jos ollaan oikeasti huolissaan metsähanhesta, niin se pitää rauhoittaa viihdetappamiselta.
Hyvä tapahtuma, tosin paikalla eivät ole ne metsästäjät, jotka kyseistä tapahtumaa eniten tarvitsisivat. Toivottavasti tämä kuitenkin avaa metsästäjien silmät määrittämisen mahdottomuudesta tietyissä olosuhteissa. Joutsenet nyt aika varmasti hoituvat kaikilta, "harmi" vaan, että niitä ei saa metsästää :D