Luok­ka­ret­ki­ra­hois­ta uudet ohjeet Oulussa

Sääntöjen tarkennukseen oli syytä, koska Pohjois-Suomen aluehallintovirasto totesi viime kesänä Oulun kaupungin Herukan koulun rikkoneen perustus- ja perusopetuslakia, kun se ei tarjonnut kaikille oppilailleen mahdollisuutta osallistua koulun järjestämälle luokkaretkelle.

Kaukovainion koulun rehtorin, OAJ:n paikallisen puheenjohtajan Timo Kettunen painottaa luokkaretkien korkeaa tasoa. "Luokkaretkillä tutustutaan luontoon, kasveihin ja eläimiin sekä luonnossa kulkemiseen. Nykyajan lapsille retki saattaa olla ainutlaatuinen kokemus.”
Kaukovainion koulun rehtorin, OAJ:n paikallisen puheenjohtajan Timo Kettunen painottaa luokkaretkien korkeaa tasoa. "Luokkaretkillä tutustutaan luontoon, kasveihin ja eläimiin sekä luonnossa kulkemiseen. Nykyajan lapsille retki saattaa olla ainutlaatuinen kokemus.”

Opetuslautakunta linjasi Oulussa keskiviikkona periaatteet koulun ulkopuoliselle rahoitukselle ja varainhankinnalle.

Sääntöjen tarkennukseen oli syytä, koska Pohjois-Suomen aluehallintovirasto totesi viime kesänä Oulun kaupungin Herukan koulun rikkoneen perustus- ja perusopetuslakia, kun se ei tarjonnut kaikille oppilailleen mahdollisuutta osallistua koulun järjestämälle luokkaretkelle.

Koulun todettiin toimineen vastoin Opetushallituksen kouluretkien ja leirikoulujen maksuttomuutta koskevaa ohjetta.

Oulun opetuslautakunta listasi kouluretkien ja leirikoulujen varainhankintaa koskevat periaatteet. Ensimmäiseksi kohdaksi lautakunta kirjasi, ettei varainhankinta kuulu opettajan tai koulun velvollisuuksiin. Toiseksi rahoitus, varainhankinta ja osallistuminen keräystoimintaan ovat kaikille osapuolille vapaaehtoisia.

Kolmannen kohdan mukaan jokaisella oppilaalla on mahdollisuus osallistua koulun opetussuunnitelman ja työsuunnitelman mukaiseen toimintaan ja koulun ulkopuoliseen opetukseen siitä huolimatta, onko hän tai hänen huoltajansa osallistunut rahoitukseen tai varainhankintaan.

Lautakunnan mukaan uudet oppilaatkin ovat oikeutettuja osallistumaan, eikä heitä voi velvoittaa aikaisemmin toteutettuihin raha- tai työsuorituksiin. Koulu vastaa, että kaikilla on yhdenvertainen mahdollisuus osallistua kouluretkelle.

Jos rahaa jää retken peruuntumisen tai muun syyn takia, rahat pitää käyttää luokan yhteiseen toimintaan. Jos oppilaan osallistuminen peruuntuu jostakin syystä, oppilaskohtaiset rahasuoritukset palautetaan kyseisen oppilaan huoltajalle tai oppilaalle. Muutoin kerättyä rahaa ei palauteta.

Kaukovainion koulun rehtorin, OAJ:n paikallisen puheenjohtajan Timo Kettusen mielestä lautakunnan ohjeet ovat Opetushallituksen tiukan linjauksen mukaiset, että opetus on maksutonta.

"Jo Opetushallituksen ohjeiden jälkeen oli pelko, että leirikoulut loppuisivat. Ne ovat kyllä vähentyneet, sillä niiden järjestäminen on haastavaa", Kettunen arvioi.

"Opettajat järjestävät ylitöinä ilmaiseksi ammatillisesti luotettavia ja laadukkaita leirikouluja. Säännökset tekevät työn toki kankeaksi. Opettajat eivät hyödy luokkaretkistä ilmaisina tutustumisretkinä tai lounaina, vaan kyse on aidosti vapaaehtoistyöstä", Kettunen vakuuttaa.

Kettunen painottaa luokkaretkien korkeaa tasoa.

"Kyse ei ole mistään huvipuiston laitteisiin tutustumisesta, vaan kyse on opetusohjelman mukaisesta toiminnasta. Luokkaretkillä tutustutaan luontoon, kasveihin ja eläimiin sekä luonnossa kulkemiseen. Nykyajan lapsille retki saattaa olla ainutlaatuinen kokemus."

Kouluretkiä ja leirikouluja varten kerätyt varat on tarkoitettu oppilaiden, ei koulun käyttöön. Niinpä ne eivät ole kaupungin varoja, eikä pankkitilejä voi avata kaupungin nimissä. Opetuslautakunta antoi tarvittavien pankkitilien avaamisesta ohjeet.

Ilmoita asiavirheestä