Lämmin sää on saanut pyö­rä­var­kaat liik­keel­le – Oulun po­lii­si­lai­tok­sel­le tehty jo yli 500 il­moi­tus­ta, hurja lisäys viime vuoteen

Polkupyörävarkaudet ovat lisääntyneet Oulun poliisilaitoksen alueella kevään aikana. Toukokuun puoleenväliin mennessä anastetuista polkupyöristä tai niiden osista on tehty yhteensä 521 ilmoitusta poliisille.

Myös lukittu pyörä saattaa lähteä varkaan matkaan. Pyörävarkauden voi yrittää ehkäistä hankkimalla pyörään kunnollisen lukon, jota ei ole helppo murtaa.
Myös lukittu pyörä saattaa lähteä varkaan matkaan. Pyörävarkauden voi yrittää ehkäistä hankkimalla pyörään kunnollisen lukon, jota ei ole helppo murtaa.
Kuva: Pekka Peura

Polkupyörävarkaudet ovat lisääntyneet Oulun poliisilaitoksen alueella tämän kevään aikana. 

Poliisitarkastaja Jyrki Aho Poliisihallituksesta kertoo, että Oulun poliisilaitokselle on kevään aikana tehty yhteensä 521 ilmoitusta anastetuista polkupyöristä tai niiden osista. Ilmoitukset on jätetty toukokuun puoleenväliin mennessä. 

– Viime vuonna samaan aikaan ilmoituksia oli tehty yhteensä 363 kappaletta, Aho toteaa. 

Vuonna 2015 anastetuista pyöristä tai niiden osista tehtiin yhteensä 2010 rikosilmoitusta. Vuonna 2016 ilmoituksia tehtiin yhteensä 1754 kappaletta. 

Pyörävarkaudet ovat lisääntyneet kevään aikana koko maassa. Ahon mukaan pyörävarkauksista on tehty yli 700 rikosilmoitusta enemmän kuin viime toukokuussa. 

Poliisin mukaan Jopot ovat yhä rikollisten suosiossa. 

– Tänä vuonna yksinomaan toukokuussa sana Jopo löytyy yhteensä 261 eri rikosilmoituksesta, Aho toteaa. 

Pyöriä varastetaan niin asuntojen pihoilta, taloyhtiöiden pyöräkellareista kuin yleisiltä paikoilta. Aho painottaakin sitä, että pyörän suojaamiseen kannattaa kiinnittää huomiota ja pyörän lukitsemiseen tulisi hankkia kunnollinen lukko. Lisäksi pyörä on hyvä lukita rungosta kiinni esimerkiksi pyörätelineeseen.

Ahon mukaan suuri osa varastetuista ja poliisin haltuun päätyneistä pyöristä jää noutamatta. Puutteellisten tuntomerkkien vuoksi pyörä ja omistaja eivät välttämättä kohtaa koskaan. 

– Monella voi olla pyörästään tietona vain esimerkiksi se, että se on punainen naistenpyörä, jossa on kolme vaihdetta. 

Pyörän tunnistamista varten kannattaisikin ottaa ylös pyörän malli ja runkonumero. 

Miten estää pyörävarkaus?

• Ota pyörän malli ja runkonumero talteen.

• Valokuvaa pyöräsi.

• Hanki kunnollinen lukko ja käytä sitä oikein. Parhaan suojan antaa ns. U-mallinen lukko, jolla pyörä lukitaan rungosta kiinni pyörätelineeseen tai muuhun kiinteään.

• Säilytä pyörä mahdollisuuksien mukaan lukitussa tilassa.

• Tee varkaudesta rikosilmoitus.

• Jos epäilet pyörävarkautta, soita hätänumeroon 112.

Ilmoita asiavirheestä