Laa­ni­lan eko­voi­ma­lai­tok­sel­la hyvä en­sim­mäi­nen vuosi

Kokemukset vuoden toiminnassa olleesta Oulun energian omistamasta Laanilan ekovoimalaituksesta ovat olleet myönteisiä.

-
Kuva: Risto Rasila

Kokemukset vuoden toiminnassa olleesta Oulun energian omistamasta Laanilan ekovoimalaituksesta ovat olleet myönteisiä.

Oulun Energian energiantuotannosta vastaavan johtaja Jukka Salovaaran mukaan laitos on ollut luotettavampi ja suorituskykyisempi kuin on odotettu.

Muun muassa laitoksen päästöt ovat jääneet murto-osaan ympäristöluvassa määritellyistä rajoista.

Ekovoimalaitos on mitoitettu polttamaan vuodessa noin 120 000 tonnia jätettä, mutta Salovaaran mukaan se selviäisi suuremmastakin määrästä.

Noin puolet laitoksen polttamasta jätteesta on tullut Oulun seudulta. Pienissä määrin jätettä on tullut myös Norjasta.

Pientä hiomistakin laitoksen toiminnassa on ollut. Varsinkin jätteen vastaanottoa on jouduttu korjaamaan. Alkuaikoina jätteen mukana kulkeutui laitokseen myös kierrätykseen kuuluvia metalliesineitä.

Salovaaran mukaan nämä ongelmat ovat kuitenkin ajan mittaan korjaantuneet.

Ilmoita asiavirheestä