Kuu­kau­den lu­ki­ja­ku­vas­sa nau­ti­taan ke­vääs­tä

Kalevan huhtikuun lukijakuvaksi valittiin oulunsalolaisen Jouko Keräsen ottama valokuva keväthangilta Vihiluodon edustalla Kempeleenlahdella.

Upea pääsiäiskeli merenjäällä tallentui lukijakuvaan.
Upea pääsiäiskeli merenjäällä tallentui lukijakuvaan.
Kuva: Jouko Keränen

Kalevan huhtikuun lukijakuvaksi valittiin oulunsalolaisen Jouko Keräsen ottama valokuva keväthangilta Vihiluodon edustalla Kempeleenlahdella.
Jouko Keränen hiihti pääsiäispyhänä Oritkarista Vihiluodon torpalle kahville. "Ihmiset viihtyivät jäällä lämpimänä päivänä. Oli koiria, lastenvaunuja ja kaikenlaista elämää, mitä harvemmin jäällä näkee", kertoo Jouko Keränen. Hän halusi tallentaa mukavan ja leppoisan tunnelman maalaukselliseen valokuvaan.

Jouko Keränen ottaa ahkerasti kuvia. Esimerkiksi edellisyö oli mennyt huonommalla unella, sillä mies oli saanut kuvattua videolle siilien kevätkarkeloa.  

Luonto ja eläimet ovat lempikuvausaiheita. "Liikun paljon metsässä. Kuvan saamisessa on kysymys sekunneista, kun valokuvaa esimerkiksi arkoja lintuja", Keränen kommentoi.

Kalevan verkkolehdessä julkaistiin huhtikuussa 1 845 lukijakuvaa, mikä on uusi ennätys. Lukijat kuvasivat ahkerasti muun muassa muuttolintujen saapumista pohjoiseen ja kevään edistymistä. Myös käsityötä ja kakkuja taltioitiin kuviin.

Ilmoita asiavirheestä