Yli-Iin ja Jakun koululaisilla ei mene sormi suuhun, kun on puhe luonto- ja metsäasioista.
Lapsille suunnatussa Ookko nää käyny Kierikissä -luontotapahtumassa muun muassa männyn hake tunnistettiin hajun ja maun perusteella.
Koululaiset onnistuivat myös tehtävässä, joka ei sujuisi monelta aikuiseltakaan – tunnistamaan lehdettömiä puiden oksia.
Lue lisää 13.05.2012 Kalevasta.

Kommentit
katos katos serkku päässy lehteen
Ei kannattais Joren antaa typeriä kommentteja, kun ei tiedä miten mahtava ja elämysrikas päivä saatiin lapsille aikaiseksi. Et taida ite tietää luonto-asioista tai lasten elämyksistä. Oo vaan ja elä saastasessa elämässäsi....Valokuvista puheenollen, ketä vanhempia loukkasi lasten iloiset ilmeet........jotkut asiat menee vanhemmilla vähän överiksi.....minä iloitsin siitä kun näin lasten kasvoista suurta iloa....jos lapsia on ryhmässä noin 30-40 niin .....huh.....mikähän siinä oli niin vaikeaa jos äiti näki lapsensa kuvassa?????? nauti äitienpäivästä.
Näkyipä meijän lapsi kuvissa, vaikka luppaa kuvan julkaisemiseen ei ollut. Kukaan ei ollut tapahtumassa kysyny, saapiko kuvaa oottaa.
Kyse on laajalti mainostetusta julkisesta yleisötilaisuudesta kaikille avoimessa ulkotilassa joissa saa ottaa kuvia yleisöstä. Aina voi kieltäytyä kuvaamisesta silloinkin mutta epäilen että näihin kuviin lapset ovat innolla tulleet. Lisäksi uutinen on positiivinen ja kiva muisto koululaisille ja vanhemmille.
Mänty muuten tuoksuu ei haise.
Ja tuonko pitäs olla huvittavaa? Ei taida omia lapsia olla Jorella.
Joren viestistä on raportoitu eteenpäin, ei vaan näytä kalevaa kiinnostavan kun täällä äitin alapäästä puhutaan...