Mainos

Koulukuvauspalkkiot tuttuja myös Oulussa

Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa. Yksikään Oulun koulujen rehtoreista ei näytä enää päättävän kuvausfirmoista, mutta alan suurimmat toimijat Seppälän Koulukuvat ja Kuvaverkko hallitsevat markkinoita myös Oulun kaupungin alueella.

Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa. Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa.
Maikkola Tapio
Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa. Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa.
Maikkola Tapio
Oulu  20.8.2010 | Sanna Ala-Nikula Muuta tekstin kokoa -+
Koulukuvauksista on maksettu jonkinlaista järjestelypalkkiota ainakin 1980-luvulta lähtien myös Oulussa.

Yksikään Oulun koulujen rehtoreista ei näytä enää päättävän kuvausfirmoista, mutta alan suurimmat toimijat Seppälän Koulukuvat ja Kuvaverkko hallitsevat markkinoita myös Oulun kaupungin alueella.

Tuiran koulussa kuvausfirmasta päättävä vanhempainyhdistys saa firmalta noin kolme euron kynnysrahan oppilaalta eli yhteensä noin 300 euroa. Rahat koulu käyttää oppilaiden stipendeihin.

"Jos tämä raha jää pois, niin stipendejä jaetaan sitten vähemmän" rehtori Jorma Kytökangas toteaa.

Kaakkurin koulun rehtorin Jukka Alatalon mukaan nimenomaan pitemmistä kuvaussopimuksista tarjotaan kameraa sun muuta.

"Niillä koitetaan sitouttaa mukaan. Olemme tehneet päätöksen, että vaikka kysymyksessä olisi pitkä sopimus, emme ota kameroita tai muuta vastaan lainkaan", Alatalo sanoo.

Lukioissa koulukuvauksen kilpailuttamisesta ja järjestämisestä päättää usein oppilaskunta. Näin myös Oulun lyseossa.

"Oppilaskunta saa jonkinlaisen korvauksen tai jonkin porkkanan, jonka mukaan he valitsevat kuvafirmat", rehtori Mika Aalto kertoo.

Aalto ei lämpene Vanhempainliiton ehdotukselle siitä, että vanhemmat valitsisivat keneltä kuvaus otetaan.

"Silloin varmaan tullaan samoihin kysymysasetteluihin, maksetaanko vanhempainyhdistykselle jotakin ja kuka antaa parhaimman tarjouksen. En tiedä muuttaisiko se lopputulemaa miksikään, että rahat tai bonukset menisivät eri tarkoitukseen kuin nyt", Aalto sanoo.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google
Mainos
Mainos

Galleriat

Mainos
Uusimmat | Oulu Down Up
Mainos

Pienkone putosi Kajaanissa

Pohjois-Suomi 18:14 | Päivitetty 18:24

Pienlentokone putosi maahan Kajaanissa torstaina. Onnettomuus tapahtui Kajaanista Sotkamon suuntaan Ruuhijärven maastossa kello 17.30:n aikaan. C 1 V 3

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös