Mainos

Koskitiellä ihmetellään asuintalon piiritystilaa

Tuirassa osoitteessa Koskitie 25 b asuvat ihmettelevät, kuinka heidän kolmikerroksinen asuintalonsa yllättäen piiritettiin viime syksynä joka puolelta Oulun kaupungin rakentaminen reitein.

None None
None None
Oulu  14.3.2010 | Kaleva, Kari Sankala Muuta tekstin kokoa -+
Tuirassa osoitteessa Koskitie 25 b asuvat ihmettelevät, kuinka heidän kolmikerroksinen asuintalonsa yllättäen piiritettiin viime syksynä joka puolelta Oulun kaupungin rakentaminen reitein.

Talon länsiseinustalle tehtiin uusi kevyen liikenteen polku ja toinen tehtiin pihanpuolelle tontin pohjoisreunalle. Etelän puolella talo rajautuu Koskitiehen. Idässä talon ja Tuiran koulun välistä on mennyt kävely- ja pyörätie jo vuosikymmenet Näin yksittäinen kerrostalo on piiritetty seinustoja ja aitoja myöten kokonaan. Piirityksen tunnetta nostaa asukkaiden mukaan vielä se, että uudetkin reitit on valaistu kesät talvet, vaikka talvisin reiteillä ei ole edes kunnossapitoa. Olo kerrostalossa on vähän kuin vankina ulkopuolisten valvomassa leirissä.

Asunto Oy Koskitie 25:n väki on kysellyt kaupungin toimien perään. Taloyhtiö on vaatinut, että tekninen lautakunta olisi puuttunut pontevasti reittirakentamiseen. Pyyntö on ollut turha. Taloyhtiön pohjoispuolella sijaitsevan Merikoskenpuiston kunnostussuunnitelmat valmistuivat jo elokuussa 2007. Suunnitelmien mukainen puistorakentaminen alkoi viime kesänä kaksi vuotta myöhemmin.

Koska suunnitelmien edellyttämät muutokset katsottiin virkakunnassa niin pienimuotoiseksi, ei suunnitelmia viety aikanaan lautakunnan käsiteltäväksi eivätkä ne tulleet julki. Kun esimerkiksi puistopolkujen rakentaminen ei edellytä asemakaavaan merkintää, kaikki pääsi tapahtumaan sataprosenttisen sananmukaissesti puskista. Koskitie 25:n ja Merikoskenpuiston rajannut pensaikko näet poistettiin tontin pohjoispuolelta kulkevan kevyen liikenteen väylän tieltä.

Asuntoyhtiö yrittää yhä saada yhteyttä kaupungin tekniseen lautakuntaan, josko piirityksen lieventämiseksi olisi jotakin tehtäväksi. Saataisiin suojaistutuksia tai vaikkapa korkea lauta-aita. Viimeksi yhteyttä on haettu kaupunginlakimiehen kautta. Jostakin pitäisi saada päätös, johon asukkaat voisivat tarttua. Yritystä ainakin taloyhtiöstä vielä löytyy eikä jatkuvan "piirityksen" edessä ole vielä murruttu.

Onko sinulla aiheesta lisätietoa?

13222 Lähetä

Mainos
Ads by Google

Kommentoi

20/22 kommenttia

asiaa nähnyt
15.3.2010 16:33

Jyräämisen ja sanelupolitiikan ei mielestäni pitäisi kuulua suomalaiseen vallankäyttöön- päätöksiä on tietenkin tehtävä, mutta siihen kuuluu niiden kuuleminen joihin asia vaikuttaa. Tässä tapauksessa ei näin läheiselle monelle liikkumisväylällä pihan ympäri ole mielestäni perusteita- ottaen huomioon pihalle aiheutuva haitta.. Tällä kohtaa ei ole perusteita näin monelle väylälle- liikennettä vähän ja muutenkin kulkuväyliä, ja tilaa olisi ollut kyllä rakentaa muuallekin. Tuhlausta!kin tämä on ! Ja paksua on sekin, että valitusosoitteita ei anneta... Sivistystä mukaan päätöksentekoon!


sfbb
15.3.2010 14:58

Siis mitenkä se on piiritetty? siis tehty niitä teitä ympärille mutta eikö niiden yli pääse? onko niiden vierellä ojat? Jos siellä on ojat niin laittakaa vaikka joku ovi siihen sillaksi. Pakkohan niiden ihmisten jotenkin sieltä on pois päästä


Asukas
15.3.2010 12:10

Tolle "Tervetuloa taajamaan" kaverille toteaisin, että asiaa voisi miettiä omakohtaisesti niin, että mitäs jos sinun talosi ympärillä oleva puusto olisi kaupungin viherpipertäjien kirjoissa sovittu kaadettavaksi ja tilalle tehtäväksi tie. Mistä sä osaisit tällaista epäillä ja lähteä kyselemään jotain puutarhurin suunnitelmia? Kaikki asukkaat ei ole kunnallispoliitikkoja. Turhat tiet ristiin rastiin ei lisää puiston käytettävyyttä kenellekään sen sijaa kasvillisuuden vähentäminen on vähentänyt puiston viihtyvyyttä. Sitäpaitsi puhut väärästä talosta todetessasi, että siinä näkyy olevan aitakin! Tuosta kerrostalosta tässä jutussa oli kyse. Silläkin on siinä pieni irrallinen koristeaita, mutta sitä ei kuvassa näe ku se on lumen alla...


Lenkkeilijä
15.3.2010 11:58

Nuo polut on kyllä ennemminki kevyenliikenteenväyliä. Mun kokemusten mukaan puistot on just niin viihtysiä ku niissä on puustoa ja ne lisää viihtysyyttä muuten niin betonisessa kaupungissa. Tuosta on kaadettu ihan turhaan paljon puita ja pensaita, että on saatu kalliita, valaistuja teitä, jotka ei johda mihinkään - miksi? Luin tuossa kommentteja ja ihmettelin ku jotkut kirjoittaa, että onhan muuallakin vedetty kevyenliikenteen väylät talon ympäri. Onko se, että jossakin on tehty tyhmiä asioita, hyvä peruste sille, että näin tehdään jatkossakin?


Nimimerkki
15.3.2010 10:13

Tuohan on ihan tavallista kaupungissa ja monella muullakin kerrostalolla ihan sama tilanne. Asun itsekin kerrostalossa, jossa menee neljällä seinustalla tie, kaksi autotietä ja kaksi kevyenliikenteen väylää ja seinän ja tien välissä on varmaan joku 4-5 metriä, mutta eipä ahdista, koska kaupungissa ollaan.


Nimimerkki
15.3.2010 09:37

Piiritetty seinustoja ja aitoja myöten? Mutta niihän ne kaikki muutkin talot on. Kun oma tontti loppuu niin yleinen tie alkaa. Mitäs tässä on kummaa? Onko talossa niin vaarallista väkeä että pitäisi jättää parinsadan metrin turvaväli?


Ei tälläkertaa
15.3.2010 08:46

Toi otsikko sai mut luuleen että taas tuirassa joku heiluu aseen kanssa. Onneksi ei!


Ookkonoitten kaupunki
15.3.2010 07:14

Tässä on peruste sille että kaupunki jakaa bonuksia työntekijöilleen jotka eivät tee pyynöstä huolimatta mitään.Tuntuu että oulun kaupunki on rikas ku mikä,mutta myös saamaton ku mikä!


Tyhymä
14.3.2010 23:13

Narinaa! Aina samaa narinaa...


Vilpo
14.3.2010 21:01

Kerrankin liikenneyhteydet kunnossa joka suuntaan, ja mitä asukkaat tekee?


Ritsoilla ne on poikasena sammutettu
14.3.2010 16:09

Kunkerran kaupunki ei saa sammutettua valoja,niineikö teistä kenestäkään ole sammutamaan niitä itse.


Kokemusta, syvällä rintaäänellä.
14.3.2010 13:53

Kaupunki tekee mitä lystää, jos esim. jonkun talon lähellä on vanhoja puita, niin kenellekään ilmoittamatta siitä, tulevat vain ja kaatavat puut, vaikka ikkunan alta.


Toinen tarkkailija
14.3.2010 12:48

Niin tyypillistä (ainakin) Oulun teknisen viraston viranhaltijoiden suunnitteluterrorismia! Mitäs muuta voisi arroganteilta insinööreiltä ja arkkitehdeilta odottaakaan.


Nippe
14.3.2010 11:48

Kunta eristää eitoivotut epäihmiset jotka eivät säästä, kuluta, maksa veroja ja kuluta veroilla tuotettuja palveluja tarpeeksi.


apostoli
14.3.2010 11:11

Ymmärrän kyllä asukkaiden ihmetyksen. Kävelen usein talon lähistöllä olevia jalkakäytäviä pitkin, enkä ole vielä kertaakaan nähnyt kenenkään käyttävän näitä uusia reittejä. Itseasiassa ne ovat todellista rahan haaskausta, sillä ne eivät oikeastaan johda mihinkään. Ymmärtäisin jos alueella olisi oikeasti jotain mihin ihmisten pitäisi näitä reittejä pitkin päästä, mutta mitään sellaista ei ole. Voimalinjan alta vedetty jalkakäytävä tekee aivan käsittämättömän mutkan ja näyttää siltä, että jalkakäytävää suunniteltaessa ei ole huomioitu voimalinjan isoa pylvästä lainkaan, ja sitten viime metrillä vedetty kusinen hitutinteri ongelman ratkaisemiseksi. Kaupunki voisi ennemmin ratkaista Merikoskenkadun ongelman. Valot ovat naurettavan pitkät autoilijoille, ja jalankulkijat saavat odottaa valoissa vaikka kuinka ja kauan. Kadun kummallakin puolella on joukkoliikenteen kannalta tärkeät pysäkit, joille pitäisi päästä helpommin.


Tervetuloa taajamaan.
14.3.2010 11:05

No on kyllä turha uutinen. - Koskitiellä ihmetellään kuinka ei ole tullut itse perehdyttyä asemakaavaan ja ympäristösuunnitelmiin. Ei kai jokaisesta katukiven muutoksesta voi (vielä päätöksenteon jälkeen) käydä naapuruston "lupaa" kysymässä.. Puisto on puistoa, hyvä että se on kaupunkilaisten käytettävissä eikä jää hukkamaaksi kerrostalon suojapusikoksi. Aitakin näyttää talolla tuossa olevan.


Fackta Professori
14.3.2010 10:49

Oulunkaupunki jyrää oletko valmis ! Pienet sortuu elontiellä suuret sen kuin porskuttaa ! Vääryyttä ei voi voittaa se pitää saada !


NS
14.3.2010 09:56

Asukkaita kuulematta, tyypillistä Oululaisten päättäjien ja virkamiesten toimintaa.


"piiritys"
14.3.2010 09:18

Otsikointi turhan raflaavaa, ei kai tuo nyt mikään piiritystila ole. Monella muullakin taloyhtiöllä lienee samoja ongelmia, muttei niistä lehtijuttuja tehdä.


Paskan ostanut
14.3.2010 08:07

Tämä on vasta alkua tällä alueella. Oulun poliittinen eliitti tulee muuttamaan pikkuhiljaa aikki viihtyisät alueet slummeiksi. Näyttöä tästä löytyy ainakin Toppilasta, Toppilansaaresta, Itä- ja Länsituirasta, samoin Rotuaarin suunnitelmista.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat | Oulu Down Up
Mainos

Pienkone putosi Kajaanissa

Pohjois-Suomi 18:14 | Päivitetty 18:24

Pienlentokone putosi maahan Kajaanissa torstaina. Onnettomuus tapahtui Kajaanista Sotkamon suuntaan Ruuhijärven maastossa kello 17.30:n aikaan. C 0 V 1

Terve24 Blogit

Blogeihin
Mainos
stats-image
Takaisin ylös