Aleksanterinkatu 71:n rakentamattoman tontin käyttötarkoitus muuttuu Oulun Heinäpäässä.
Nykyisellään tontti on tyhjillään ja pahasti pusikoitunut.
Voimassa olevan asemakaavan mukaan tontti on osoitettu sairaaloiden ja muiden sosiaalista toimintaa palvelevien rakennusten korttelialueeksi.
Kaavamuutoksessa tontti osoitetaan asuinkerrostalojen korttelialueeksi. Tontille saa rakentaa viisi–kuusikerroksisen kerrostalon.
Rakennusoikeutta uutta kerrostaloa varten osoitetaan 5 200 kerrosalaneliömetriä. Tontin tehokkuusluvuksi tulee 2,7 eli rakennusneliöitä on 2,7 kertaa enemmän kuin tonttineliöitä.
Samassa korttelissa uuden kerrostalon kanssa sijaitsee kolme seurakunnallista rakennusta. Torikadun puolella Torikatu 74:ssä on Oulun ortodoksisen seurakunnan Pyhän Kolminaisuuden katedraali sekä seurakunnan kirkkoherranvirasto ja seurakuntasali.
Aleksanterinkadun ja Puistokadun nurkassa sijaitsee Oulun tuomiokirkkoseurakunnan Heinätorin seurakuntakoti, jonka osoite on Aleksanterinkatu 71. Se on myös rakennettavan kerrostalon osoite.
Korttelin pohjoisreunalla on Peltokadun suuntainen, korttelin mittainen kerrostalo sekä Torikadun ja Puistokadun kulmauksessa palanen Kyösti Kallion puistoa.
Asemakaavan muutosehdotus on ollut nähtävillä heinä–elokuun ajan.
Kaavamuutoksesta ei jätetty enää yhtään muistutusta, vaikka suunnitelmien sanotaan puhuttavan heinäpääläisiä.
Niinpä Oulun kaupunginhallitus päätti maanantaina esittää valtuustolle, että laadittu asemakaavan muutos hyväksytään.
Ortodoksisen seurakunnan taholta on aiemmin tuotu esiin, että kerrostalo sijoittuu varsin lähelle katedraalia. Lisäksi uusi talo tuntuu pienen kirkon vieressä varsin massiiviselta. Oulun Ortodoksisen seurakunnan muistutuksessa oltiin sitä mieltä, että neljä kerrosta olisi saanut riittää.
Seurakunta oli huolissaan myös pääsystä kirkkoonsa.
Kaavaan neliöitä on saatu mahtumaan 5 200, niinpä tontin hinta on muhkeat 4 269 200 euroa.