"Jos näin halutaan ja väkisin mennään eteenpäin, niin toteutuuhan se. Silloin voidaan kuitenkin kysyä, kannattaako se."
Kempeleen osalta hän vetoaa kuntien itsemääräämisoikeuteen, joka on perustuslaissa. Kempeleen valtuusto on linjannut, että Ouluun ei liitytä ja joku muu ratkaisu etsitään.
"Kehitämme omaa toimintamallia, joka on valtakunnassa ainutkertainen ja puuttuu todella palvelutuotantoprosesseihin ja rakenteisiin. Se on lähtökohta."
Pakkokeinoihin Ahokas ei usko. Aleksis Kiveä siteeraten Ahokas toteaa, kuinka "vihan kuritus ei aja perkeleitä ulos vaan sisälle."
Jättimäisen Oulun kartta ei silti yllättänyt Ahokasta: "Tämähän on jo nähty. Ministeri kielsi silloin, että se olisi mikään esitys vaan vain työssäkäyntialueen karttaharjoitus. Nythän se kuitenkin on esitys
Katso ehdotus Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun uudesta kuntakartasta.

Kommentoi
Älytöntä kysyä kunnanjohtajilta, että haluaako ne että niiltä loppuu työt. Eri asia on, että kannattaako himmeleitä ylläpitää. Ei muuta kuin kaikki yhdeksi kunnaksi, vaikka koko Suomi.
Hyvä että liitytään oulun kaupunkiin veroäyri pienenee ja palvelut paranee on mukavampi olla oululainen kuin tyrnäväläinen
Kempeleen Ahokas on syystäkin epäilevä. Kempele on erittäin hyvin omillaan toimeentuleva kunta jossa palvelut toimivat, eli jos me joudumme liittymään Ouluun palveluiden laatu ja saatavuus tulee heikkenemään. Ja Ahokasta tuskin itkettää oma työpaikkansa, Kari pääsee ansaitusti eläkkeelle lähi vuosina. Suuri ei ole kaunista, minä en halua liminkalaisten ja oulunsalolaisten kanssa samaan kuntaan, olen tyytyväinen kempeleläinen ja sitten kun muutan jonnekin olen jotain muuta.
Ouluunhan Kempelekin kuuluu jo työssäkäynti alueena, mutta se tapa millä ministeri ajaa asiaa tuntuu ihmeelliseltä, vai karttaharjoitus joka onkin kohta totta. Ihme hommaa tuommonen.
Kenelläkään ei ole hautapaikkaa Kempeleenkään kuntaorganisaatiossa. Ne ovat toistaiseksi tehtyjä sopimuksia. Jokaisen kunnan luottamustoimessa olevan pitäisi myös ymmärtää, että heille ei ole taattu elinikäistä luottamusta hoitaa asioitamme. Nyt näyttää siltä, että kuntauudistus tulee, tahdoittepa sitä tai ette.
Kempeleen kannattaa liittyä Ouluun. Oikeastaan sen vaikutus on aika pieni, ja sekin positiivinen vaikutus. Täällähän ei ole enää verotoimistoa, kelaa, työvoimatoimisto, ei erikoissairaanhoitopalveluja. Ne ovat Oulussa.Mikä oikeastaan muuttuisi, jos liittyisimme Ouluun? Kuntien henkilökunnan uudelleenorganisointi oli kaikille hyvä asia. Se voisi tuoda säästöjä ja uusia innovaatioita. Kehitys olisi vain eteenpäin. Se voisi toimia myös ns. puhdistuksena kuntaorganisaatiossa. Turhia työntekijöitä voitaisiin ohjata uusiin tehtäviin tai eläkkeelle. Kuntauudistus olisi selvää säästöä kuntalaisille. Työttömistäkin huolehditaan paremmin Oulussa. Kempeleessä kunta ei satsaa työttömiin, vaan käyttää heidän työllistämiseen vain valtiolta saamansa tuen.
Voidaan me Oulun ja muiden kanssa liittoutua, järkevää ja tarpeellistahan se on. Rahat loppuu muuten. Mutta vain jos suurkunnan nimeksi tulee Kempele.
Pakko on tehdä jotakin Kempeleessä, muutakin kuin vain suunnitelmia. Ei kannata jatkaa SOTE-linjalla. Ei muuta kun poliittiset paikat ja kytkennät uusjakoon!
joo,kempeleen mallia kannattaen, ei mitään suur-kuntaa,oulu käyttää näin sitten toimeentulevien kuntien rahoja mm kallioparkkejaan,yms rahoittaa kaupunkikuluja.ELIKKÄ KAIKKI NE KUNNAT,JOTKA TULEE HYVIN OMILLAAN TOIMEEN,EI TULE LIITTYÄ MIHINKÄÄN.
Ihme että Kari ei hoksannut kääntää asiaa oikeaan horisonttiin: suunnitelman mukaanhan muut kunnat liitetään Kempeleeseen! Kempeleessä on ja pysyy paikalliset palvelut, vaikka kunta liittyisi hallinnollisesti suurempaan kokonaisuuteen. Tavalliselle kuntalaiselle olemattoman pieni merkitys liitoksilla. Itse paikkakuntahan pysyy, vaikka liitettäisiinkin osaksi isompaa kuntaa. Urheiluseurat toivottavat varmaan kuntaliitoksen tervetulleeksi, Kempele asennoituu urheiluseuroihin tosi kehnosti esim. Ouluun verrattuna, esimerkkeinä vaikka koulujen salien käytöstä perittävät vuokrat, nuiva suhtautuminen pesäpallostadionin kehittämiseen.
Kempeleen ei ikinä kannata liittyä Ouluun ja heikentää palvelujaan! Kempele sentään vielä saa asioita ja kehitystä aikaan toisin kuin Oulu. Oulussa väitellään ja keskustellaan vuosikymmeniä samoista asioista eikä mitään saada aikaan. Kempele kehittää ja uudistuu jatkuvasti ja pystyy sopivan pienenä ja ketteränä pesemään Oulun mennen tullen.
Viisaita sanona kunnanjohtajalta. Ei ole paljon järkeä eikä hyötyä siinä että Kempele on samaa kuntaa esimerkiksi Pudasjärven ja Vaalan kanssa. Siinäkään tapauksessa että näiden nimi olisi Oulu. Muodostukoon Kempeleestä Pohjanmaan Sveitsi.
Kempeleläisenä kannatan lämpimästi liittymistä Ouluun. Päästäisiin sivistyksen pariin ja loppuisi tämä hyvä veli -systeemi.
Miten voi olla kahden naapurikunnan välit näin huonot. Mollataan toinen toista. Järkevällä ajattelulla löytyy kyllä yhteisiä tavoitteita, jotka olisivat kummallekkin eduksi. Ennenkaikkea johtajille sama kohtelu, kuin tämän päivän työmiehillekkin, kun työt loppuu, loppuu myös palkan maksu, ja eiku... työttömyyskassalle jonoon. Sieltä pätevät miehet ja naiset löytävät nykykokemuksen mukaan aina töitä. Nythän on työvoima pula, täytyy tuoda jopa ulkomailta työvoimaa, kun omasta maasta ei löydy. Oulu ei saa johtaja/työntekijä nimityksissä olla paremmalla etuisuus sijalla kuin muutkaan liitettävien kuntien johtajat ja työntekijät, ei heillä mikään oikeus siihen ole, jos liitoksen puolesta kerran puhuvat. Kaikki täytyy silloin olla samalla viivalla, mutta johtaja posteja ei tule lisätä! Tässä tämä kova oikeisto politiikka nyt nähdään, ja keskustan ylivallan murskaaminen Pohjoisilla kairoilla. Johon tulee myös saada loppu. Tukekaa perussuomalaisia, niin saadaan asiat oikeisiin uomiin. Jotakin järkeä inhimillisen elämän puolesta. Heillä on hyviä kunta -ajattelijoita Isänmaan puolustajia. Nyky menolla tämä on EU:n hallinnon ensi askel. Seuraavaa suurenpaa on jo luvassa. kunhan Jykä sdp:n esikuntineen piipahtaa EU:sta hakemassa ohjeita kuntalaisten päänmenoksi. Ajatelkaa kauskatseisesti... siellä se jo siintää, kun EU:N ystävät meillä sitä hoitaa.
Tottakai Ahokas on huolissaan-työpaikastaan.
Vai kriittinen, ompa kumma. Muuten niin mukava mies. Oliskohan oma lehmä ojassa??
Ennemmin hirteen kuin oululaiseksi.
Asterixia lainaten on hyvä, että vielä on pieni kylä, joka vastustaa Oulun valtaa. Oulusta ei ole tähänkään saakka tullut muuta kuin sabotointia ja häiriköintiä kehitystä vastaan. Turha kuvitellakaan, että Oulun keskustasta katsoen mielenkiintoa riittäisi juuri Kastellia kauemmaksi.
kunnanjohtajalta loppuis hyvä-veli -leikit ja joutuis tottelemaan isompiaan....
Jos olisi olemassa edes yksi hyvä syy miksi kempeleläisten tulisi liittyä Ouluun asiaa voisi harkita, mutta kun ei. Oululaisilla on varmaan moniakin hyviä syitä miksi Kempeleen tulisi olla osa Oulua.