Oulun kaupunki on lähettänyt asukkailleen marraskuussa hulevesilaskuja, joista osassa on ollut kiinteistöön nähden liian suuri summa. Suunnittelupäällikkö Tapio Siikaluoma Oulun kaupungilta sanoo, että kaikki virheelliset laskut oikaistaan.
Siikaluomalle on tullut tietoon lähinnä sellaisia virheitä, joissa tavalliselle omakotitaloasujalle on lähetetty paritalon lasku. Summa on siis ollut kaksinkertainen todelliseen summaan nähden.
Väärät summat johtuvat kaupungin asuntotietorekisterissä olevista virheistä.
– Siellä asuntotyypiksi on merkitty paritalo, vaikka kysymyksessä on erillinen omakotitalo, Siikaluoma kertoo.
Laskut on lähetetty automaattisesti asuntotietorekisterin tietojen perusteella.
Liian suuren laskun saaneita Siikaluoma kehottaa olemaan yhteydessä asiakaspalveluun, jossa laskujen oikaisut käsitellään. Asiakaspalvelun puhelinnumero löytyy asukkaille lähetetyistä laskuista.
Siikaluoma huomauttaa, että asiakaspalvelu saattaa olla tällä hetkellä ruuhkainen. Yhteyttä voi ottaa myöhemminkin, sillä laskuissa on pitkät maksuajat.
Virheen laajuudesta ei vielä tietoa
Lasku sade- ja sulamisvesistä on mennyt kaikille asemakaava-alueen noin 25 000 kiinteistölle. Virheen laajuudesta ei ole vielä tietoa.
– Siitä saadaan selvyys varmaan viikon sisällä, kun asukkaat ottavat yhteyttä, Siikaluoma toteaa.
Kun lasku oikaistaan, kaupunki korjaa samalla virheellisen rekisteritiedon, jotta laskutusvirhe ei toistu ensi vuonna.
Oulun kaupunginhallitus päätti ottaa uuden hulevesimaksun käytttöön tämän vuoden alusta alkaen. Hulevesimaksulla katetaan hulevesijärjestelmien suunnittelun, rakentamisen ja kunnossapidon kustannukset.
Hulevesimaksun käyttöönoton yhteydessä jätevesimaksua on alennettu kymmenen senttiä kuutiolta, eli sen verran kuin sillä on aikaisemmin katettu hulevesikustannuksia.
Hulevesimaksujen suuruuden voi katsoa kaupungin verkkosivuilta.