"Tyhjennysväli on kaksi viikkoa. Nyt on ollut normaalia lämpimämpää",
Perjantain jälkeen katsotaan sään mukaan, pitääkö biojäteastioiden tyhjennysväliä tihentää.
Toivonen kertoo, että biojäteastioiden hajusta valitetaan joka kevät. Roska-astioita ei voi siirtää muuallekaan, koska ympäristövirasto on osoittanut niiden paikan.
"Ei ole taloudellisesti järkevää tyhjentää isoja kontteja joka päivä. Tämän kanssa pitää vain oppia elämään", Jarmo Toivonen sanoo.

Kommentoi
No, kalan nahka alkaa lemuta jo muutamassa tunnissa. Oiskohan niitä jätekontteja olemassa semmosia jotka ei falskaa ja päästä hajuja ihmisten ilmoille?
No onneksi liian harvan tyhjennysvälin aiheuttama ongelma poistuu viimeistään kesäkuussa. Kesällä biojäteastioiden tyhjennysväli on kesäaikana yksi viikko. Onneksi Oulussakin, ettei vain Puttaalla.
No voi juma... , että ihmiset voivat olla sekä yksinkertaisia, että tyhmiä samaan aikaan. Kai nyt Oulun kokoisessa kaupungissa luulis olevan taitoa, miten jätteet käsitellään??? Mutta ei!! Kehitysmaata...
tämä on niiden viher pellejen suur saavutuksia. Pitää olla puheisssa niin eko-eko. Ja sitten mieliksi heille suostutaan laittamaan mädätyssam,miot niin näinhän siinä käy. Ja kaiken kukkuraksi sisältö kipataan Ruskossa viimeistään samaan kasaan.
Kyllä meillä täällä Puttaalla pitää omakotitalon jäteastia tyhennyttää kesällä viikon välein. Varmaan kauppahallista tulee sitä biojätettä päivässä jo sama määrä mitä omakotitalossa viikossa. Oulun ympäristölautakunta voisi siinä vieressä herätä ja vaatia kauppahallin biojätteiden vientiä päivittäin kaatopaikalle.
Biojäteastia on tyhjennettävä vähintään KERRAN VIIKOSSA ! Kaupunkihan rikkoo omia määräyksiään !
No jos siellä torilla löyhkää, niin eiköhän se sitten mene torikauppiaiden ja kauppahallin tappioksi, kukaan ei elä löyhkän kanssa ja osta löyhkässä syötävää.
Haiseehan tuossa kauppahallin välikössä ihmisen virtsakin ja sille ei tehä mitään. Ni mitä sitä pienistä biojäte lemuista!
Paska haisee ja balalaika soi... Molokitkin on olemassa! Oulu taas kerran, huippuosaajana?
No eikö niitä astioita voisi pienentää ja tyhjennysvälejä lisätä niin ei tarvii selitellä ettei kannata isoja ja vajaita astioita liian tiheään tyhjennellä?! Järki hoi!
Kalman hajua kutsutaan nykyisin kauniisti biojätteen tuoksuksi. Lihan himo saattaa ihmisetä lähteä ja kauppahallin kauppa kärsiä.
Voiskos j?tteen joukkoon lis?t? kuorikatetta, jolloin j?tteen m?t?neminen muuttuisi palamiseksi ja hajut loppuisi.
Tervettä hajuahan tuo biojäte haju vielä on, verrattuna teollisuuden hajuihin, turhaa niuhotusta siitä valittaa !
Eikä ole taloudellisesti järkevää tyhjentää kauppahallin hyllyjä ostamalla sieltä. Tämän kanssa pitää vain oppia elämään.
Tuoksahti kyllä melkoisen voimakkaasti - ei ainakaan houkutellut asioimaan hallissa, eikä ruokailemaan rannan ravintoloissa. Jotain tuolle kyllä kannattaisi tehdä, ennekuin turistit saapuvat! Mikäli roska-astioita ei voi siirtää muualla, olisiko kiinnitettävä huomiota niiden tiiviyteen? Nyt on kyse sekä viihtyisyydestä, mutta myös bisneksestä!
Kalahallin kuuluuki haista Oulussa !!!!
Kannattaa kävellä niiden roskapönttöjen ohi ennenkuin menee sisälle halliin.Ruokahalu katoaa eikä tule osteltua heräteostoja jos nyt yleensäkkään mitään koko hallista.
On mahdolista käyttää jäähdytettyjä biojätekonttejä! Osa elintarvikevalmistajista käyttävät niitä.