Erilaiset ryhmät ovat perustaneet Suomen eri kaupungeissa katupartioita, joiden motiivina on yleisen turvallisuuden parantaminen. Perussuomalaisten Pohjois-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Jari-Pekka Teurajärvi on kertonut blogissaan perustavansa katupartion myös Ouluun.
Oulun Naisunioni pitää suunnitelmaa asiattomana ja vaarallisena. Yhdistyksen kannanotossa todetaan, että katupartiot toimivat turvapaikanhakijoita vastaan, mikä lisää ennakkoluuloja ja epäluottamusta puolin ja toisin. Naisunioni pitää suomalaista poliisia luotettavana ja ammattitaitoisena. Yhdistyksen mukaan kadulla liikkujien turvallisuudesta huolehtiminen pitäisi jättää poliisin vastuulle.
Myös Oulun Keskustanuoret on huolestunut lisääntyneestä turvattomuuden tunteesta. He toivovat avoimuutta tapahtuneiden asioiden tiedottamisessa sekä lisäpanostusta ennaltaehkäisevään toimintaan. Yksi keino asian parantamiseen olisi nuorisojärjestön mukaan liikkuvan poliisin palauttaminen. Keskustanuorten kannanoton mukaan viranomaisten resursseja pitäisi lisätä, jotta he voivat ylläpitää turvallisuutta.
Naisunioni toteaa kuitenkin, että se tuomitsee kaikki raiskaukset ja puuttumiset ihmisten fyysiseen koskemattomuuteen. Samalla yhdistys huomauttaa, että "tilastot suomalaisnaisten kokemasta perhe- ja parisuhdeväkivallasta ovat maailmaennätysluokkaa".