Karjasillan Sale ryöstettiin maanantaina noin kello 17.20.
Poliisin mukaan kauppaan oli tullut sisälle mies, joka oli kaupan myyjän mukaan uhannut häntä käsiaseen näköisellä esineellä.
Mies oli uhkaamalla saanut kaupasta haltuunsa vähäisen summan rahaa.
Poliisista kerrotaan, että tekijä oli kaupan ulkopuolella olleen sivullisen henkilön mukaan poistunut ryöstön jälkeen pyörällä Nokelantietä Nokelan suuntaan.
Poliisi ei ole tavoittanut tekijää.
Ryöstön tehneellä miehellä oli tekohetkellä yllään vaaleansinen/turkoose college-huppari, jonka huppu oli vedetty pään yli. Hupparin rintamuksessa on poliisin mukaan jonkinlainen suurehko kuvio.
Lisäksi tekijällä oli aurinkolasit ja käsissään vihreät sormikkaat. Jalassa hänellä oli tummat reisitaskuhousut ja nauhalliset kengät.
Poliisin mukaan tekijä oli normaalivartaloinen ja pituudeltaan arviolta 170-180 senttimetrin pituinen.
Poliisi pyytää tapahtuneesta tai tekijästä jotain havaintoja tehneitä ottamaan yhteyttä poliisin vihjepuhelimeen numeroon 071 8765 844.
Pikkukaupat ryöstöjen kohteena
Karjasillan Sale on ryöstetty kuluvan vuoden aikana aiemminkin. Helmikuussa kauppa ryöstettiin puukolla ja vasaralla uhaten, huhtikuussa puukolla uhaten.
Muitakin pikkukauppoja on ryöstetty tämän vuoden aikana. Muun muassa Nokelan ja Kaakkurin Siwat on ryöstetty sekä muita Sale-kauppoja ympäri Oulua.
Myös apteekkeja on ryöstetty.
Poliisin mukaan syynä pienempiin kauppoihin usein kohdistuviin ryöstöihin voi olla muun muassa se, että ne ovat syrjäsemmässä kuin isommat kaupat ja ne ovat pidempään avoinna.

Kommentit
Kauppaan voisi ihan hyvin asentaa kassalta lukittavan tuulikaapin, jöisi varas nalkkiin heti, kun kassaneiti nappia painaa.
Sitten vain odottelemaan virkavaltaa.
Ja poliisi juoksee kannabiskasvattajien peräss, eikä saa oikeita rikollisia kuriin, Paaterokin itkee vain rahasta, jäisi eläkkeele koko ukko.
Päättäjätkin ihan hukkateillä. 2012, eieieiei.
Eiköhän kannattaisi vähitellen jo palkata vakituinen vartija?
Kun kauppaliikkeillä on jatkuvasti varaa lisätä aukioloaikoja ja levittää myymäläverkostoa, kysymys kuuluu: eikö ole varaa panostaa työturvallisuuteen?
Jos keskusliikkeitä kiinnostaisi yhtään nuorten työntekijöiden turvallisuus, jotakin järeämpää olisi jo tehty?(Money talks)
Olisi Arinan jo viimeinkin aiheellista tehdä asioille jotakin konkreettista, esim. Karjasillan Salessa on sama 20 vuotta vanha kamera katossa jonka kuvasta ei varmaankaan ketään tunnisteta. Ei vaikuta työntekijä olevan kovin arvokas tälle MEIDÄN omistamalle kaupalle.
Jospa MEIDÄN kaupassa asiakas on AINA oikeassa, riippumatta siitä, millä asiioilla asiakas liikkuu? Työntekijä saattaa saada jopa potkut, jos tulee negatiivista palautetta palvelusta?
Eikö Saleissa ole mitään valvontakameraa. Tuntuu oudolta kun niiden hintakaan ei ole nykyisin päätähuimaava. Olisi herrasta saatu kunnon potretti.
kyllähän niissä valvontakamerat on, mutta jos rystäjällä on ollut huppari ja aurinkolasti nii eihän naamasta mittään selevää saa..
rankemmat tuomiot taparikollisille jopa tälläisissa tapauksissa! asiasta ymmästävä
jaa no klo 17:20 on sitten myöhempään auki oleva jos poliisi on sitä mieltä. voisiko joku siellä päättäjissä jo herätä kun vankilaankin pitää jonottaa ja näistä ryöstöistä ei tule kansantajuisesti oikeudenmukaisia tuomioita. millä käsittelyviipeellä oikeuslaitos toimii kun ei ole resursseja niin ei ole. venäjälläkin toimii paremmin kuin suomi nimisessä valtiossa ja se kuvastaa kuinka syvällä arkadianmäen pellet laahustaa.
Pikkukauppojen pitää lopettaa käteisellä myynti ilta-aikaan ja kelpuuttaa vain muoviraha. Loppuu ryöstelyt, kun ei ole mitään ryöstettävää. Tämä ei tosin tepsi juoksukaljan hakijoihin.
Aivan! Tämä ratkaisee ongelman? Jos et ole huomannut niin viimeisiimät ryöstöt ovat juurikin tapahtuneet päiväs aikaan. Herätkää jo..
Eiköhä loppus ryöstelyt kun laitettas lakia vähä erilaiseksi!! Saa kai ne nämä reppanat narkit kiusata hengiltä kunnon työtätekevät ihmiset. Ja mitä tapahtuu kun jäävät kiinni, käyvät mutkan salissa kuulemassa tuomion ehdollisesta.
Ja sama ralli jatkuu, jatkuu, jatkuu pilkku jatkuu,,, kunnes sitte tulee puolivuotta iha jopa istumista.
Ja sama ralli jatkuu Taas!!
Hammurab olis jo katkonu jalat ja käet ni eipä enää kiusais!!
Hammurabin laki oli, että silmä silmästä. Mitä näiltä varkailta otettaisiin, sixpack sixpacista vai?
No jos varas vie sixpackin niin eikös se silloin pidä ottaa se sixpack takasin niin silloinhan toteutuu ns. Hammurabin laki . Vai???
Turvaton alue tuo karjasilta, ei tekis mieli siellä asua.
Asiakkaanakin alan jo karttelemaan pikkukauppoja. En halua osua paikalle samaa aikaan ryöstäjän kanssa. Tehkää asialle jotain tai meillä ei kohta ole pikkukauppoja!
joillakin rosmoilla on lituraita puku ja kravatti kaulassa...eikä heitä edes tuomita :)
Niinpä, mutta he ei uhkaile ketään puukolla tai vastaavalla. Kait rangaistukset on liian lieviä, kerran noita tehdään noin usein. Jotain asialle pitäisi tehdä, tai kohta kauppoihin ei saada enää työntekijöitä, puhumattakaan työturvallisuudesta.