Mainos

Kähönen, Takalo ja Vähäsarja lavalla Ookkonää-kirppiksellä

  • video
  • Yksi viime kesän Ookkonää-kirppiksen julkkismyyjistä oli tanssija ja tanssinopettaja Merja Satulehto.
Oulu  7.6.2012 | Päivitetty 7.6.2012 | Mirja Rintala Muuta tekstin kokoa -+

Kalevan Ookkonää-kirppiksen ja -hyväntekeväisyyshuutokaupan esiintyjinä ovat lauantaina Idosista tuttu Niina Kähönen, Voice of Finlandin Tanja Vähäsarja ja haukiputaalainen muusikko-laulaja Jukka Takalo.

Tapahtuma alkaa Aitattorilla klo 10. Sateen sattuessa tapahtuma siirretään Valveelle sisätiloihin.

Kirpparin myyjiksi ovat lupautuneet muun muassa kansanedustajat Pirkko Mattila ja Tytti Tuppurainen, muotisuunnittelija Katja Iljana, valmentaja Juha Malinen ja sisustussuunnittelija Katja Piiroinen. Huutokaupat pidetään klo 11 ja klo 12.

Huutokaupassa on tarjolla harvinaisuuksia. Oulun Kärpät on lahjoittanut hyväntekeväisyyshuutokauppaan Jozef Stümpelin puumailan, ja AC Oulu puolestaan Mika Nurmelan SC Heerenveenin aidon pelipaidan Hollannista vuodelta 2002.

Urheiluun liittyvien tavaroiden lisäksi yleisölle myydään muun muassa europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaaren äidin käyttämä rukki, kulttuuritoimittaja Kaisu Mikkolan Cloen catwalk-kengät, Piia-Noora Kaupin lahjoittama turkiskoru, apulaiskaupunginjohtaja Sinikka Salon Japanista tuoma käsityö sekä Jari Sillanpään levyjä ja kirjoja.

Tapahtuman avaa Kalevan puolesta päätoimittaja Markku Mantila. Ookkonää-kirpputorin ja -huutokaupan tuotto lahjoitetaan Hyvän mielen talon omaishoitajille.

Lähetä kuva, video tai juttuvinkki viestinä puhelimellasi numeroon 13222 tai käytä lomaketta.

Mainos
Ads by Google

Kommentit

2/2 kommenttia

Kirppishai
7.6.2012 21:15

Tuonne ilman muuta. Viime vuonna pöydillä oli laatutavaraa myytävänä.


Mahtavaa
7.6.2012 20:13

Vau! Mahtavaa! Millonkohan saamme saman idean muihinki kaupunkeihin. On kyllä kiinnostavaa.


Mainos
Mainos
Mainos
Uusimmat » | Oulu Down Up
Avoimia työpaikkoja paperilehdestä
Mainos
Pääuutiset
Mainos
stats-image
Takaisin ylös