Iissä van­hem­mat uskovat jouk­ko­voi­maan

Vanhempainyhdistykset torppasivat kunnanhallituksen haaveet suurkoulusta.

Kun on kyse koululaisten hyvinvoinnista, Iin koulujen vanhempainyhdistys on valppaana. Kuvassa Marika Loukusa (vas.), Maria Tolonen, Leena Tiiro, Tapani Huhta, Mervi Jyrkäs, Mari Loukusa, Eveliina Koivuvaara ja Minna Laajoki.
Kun on kyse koululaisten hyvinvoinnista, Iin koulujen vanhempainyhdistys on valppaana. Kuvassa Marika Loukusa (vas.), Maria Tolonen, Leena Tiiro, Tapani Huhta, Mervi Jyrkäs, Mari Loukusa, Eveliina Koivuvaara ja Minna Laajoki.
Kuva: Risto Rasila

Hanna-Katariina ja Jenni-Maria Laajoki ovat perheessään jo kolmannen sukupolven oppilaita Pohjois-Iin koulussa. Heidän äitinsä ja mumminsa kuluttivat aikoinaan saman koulun pulpetteja.

Ilman iiläisten vanhempien joukkovoimaa tytöt eivät kuitenkaan välttämättä saisi opetella uusia asioita pienessä perinteikkäässä koulussa lähellä kotiaan.

Toukokuussa 2008 Iin kunnanhallitus esitti, että kuntaan perustettaisiin suurkoulu.

Suunnitelma ravisti iiläiset vanhemmat äkisti hereille. Lasten ei haluttu joutuvan siirtymään tutuista lähikouluistaan isoon yksikköön.

Eri koulujen vanhempainyhdistykset järjestivät mielenilmauksia ja soittelivat kunnanvaltuutetuille. Vanhempainyhdistykset onnistuivat jopa saamaan omat edustajansa kunnan kouluverkkotyöryhmään. Suurkoulua ei Iihin tullut.

Jupakka opetti vanhemmille, että asioihin on helpompi vaikuttaa yhdessä. Kesällä 2008 perustettiin Iin koulujen vanhempainyhdistys, johon liittyi vanhempia kaikilta Iin kouluilta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä