Kilpailu lukio-opiskelijoista tuo Iin kunnan lukiolaisille noin 850 euron hyödyn: pakollisten kurssien kirjoja ei tarvitse hankkia itse vaan ne saa lainaan lukion kirjastosta.
”Lukion oppimäärä on vähintään 75 kurssia. Pakollisia kursseja on 47–51. Lukiolaiselle ja kotiväelle koituu huomattava säästö, kun itselle hankittavaksi jää reilusti alle puolet lukiossa tarvittavista oppikirjoista”, sanoo Iin lukion rehtori Tuomas Kulha.
Kunnalle kurssikirjojen tarjoaminen on huomattava satsaus.
”Kun yksi kirja maksaa kymmeniä euroja ja niitä hankitaan kullekin oppilaalle 15–20 vuodessa, puhutaan kymmenistä tuhansista euroista”, laskee opetus- ja varhaiskasvatuspäällikkö Vesa Anttila.
Iissä kirjaetuus keksittiin 4–5 vuotta sitten työryhmässä, joka mietti keinoja pysäyttää lukion opiskelijamäärän lasku.
Ilmaiskirjat eivät ole tuoneet toivottua tulosta, mutta käytäntöä aiotaan jatkaa.