Pohjois-Suomen sotilasläänin esikunnan ja Pohjois-Suomen huoltorykmentin. Vuoden 2015 alusta Hiukkavaarassa toimii enää Kainuun prikaatin Pohjois-Suomen aluetoimisto, jossa tulee työskentelemään kymmenestä kahteenkymmeneen henkilöä.
Lue lisää perjantain Kalevasta.

Kommentoi
Ok. Maailma muuttuu. Hyvä asia on ettei vieraan vallan ohjuksia ole suunnattu heti kaupunkiin , joka on sotilaista-varuskunnasta tyhjä. Oulusta sotilaat pois.! Sotilaallinen uhka kuva on vanhentunut käsite, siviili-kriisi aika toden-näköisempi. Kiväärillä-kenttälapiolla-lusikkahaarukka mysteerillä ei pysty varautuun siviilikriisiin.
Kyllä on jo korkea aika lopetaa tämä Hiukkavaaran toiminta. Olisi pitänyt lopettaa jo aikasemmin.
Vai jää Oulu ilman puolustusta ? Luuleeko joku, että jokainen sodan tullen esim. puolustaa vain oman aluettaan :) Lakkauttaa saa, ja jokainen torvi pantakoon myyntiin sekä aluetoimistokin voidaan lopettaa. Sehän on trendi nyt. Kaikki puljut kiinni. Itsepä olette valinneet edustajanne alueeltanne. Onko heistä yksikään kommentoinut asiaa ?
Äänestäkää seuraavissa vaaleissa persuja jotka ovat aidosti isänmaan ja meidän suomalaisten asialla!!!
Miksei esikunta ja soittokunta olisi voinut jäädä hyviin tiloihin Hiukkavaaraan, nykyään yhteydet toimii hyvin, eikä kentällä tarvitse vieressä olla. Varuskuntien lakkautus Oulusta oli virhe alun alkaenkin. Pohjanmaalaiset jäi kokonaan puolustamatta valtavalta alueelta. Silloin se oli politikkojen selvä kosto ja henkilöt tappeli. Kaupungin kasarmien lopetus olisi silloin varmasti riittänyt.
miten vaikuttaa mpkn toimintaan/ampu radan toimintaan
kirpputorit korvaavat kassut ja sotilaat.
Hyvä; saadaan järkevämpää käyttöä rakennukselle ja verorahoille.
tässä näkee sen Kansallisen Kokoomuksen politiikan yhessä Sosiaalidemokraattien kanssa !!! Suohon kumpikin porukka ja syvälle . Ja se Kunta uudistus , voi perttiläisen juustopäät että näitä vielä ihmiset äänestää valtaan .
Minä kävin 89 vuonna intin tuolla niin oli vielä monta sataa työpaikkaa,samoin oli merijalin tehas ym,ym,ym,ym mutia työllistäviä laitoksia,nyt lyyään köyhät yhteen ja toivotaan että valtiolta tulis rahaa.
17.15: olen nähnyt sotaa monta vuotta, se nyt vaan on niin kuten tuo 15.37 kommenttikin kertoo. Kyllä sota vaan tehtävänsä tekee, kuten sen pitääkin. Sen suuremmin sitä ihannoimatta.
Miksi odottaa monta vuotta. Yt:t päälle ja Hiukkavaara kokonaan siviilien käyttöön niin nopeasti kuin mahdollista.
Kait ko alue myydään uudiskakennustoimintaan piakkoin.
ja rakennukset tietysti puretaan kukkaan ei tartte asuntoja
Ja seuraavaksi suljetaan vankilat ja sitten vanhainkodit. Kenelläkään ei ole varaa säästää niinkuin suomella on.
Eli klo 15.37 kommentoijan mukaan kaikki, jotka elävät mieluummin rauhan aikana kuin sodan aikana pitäisi hakata. Eli onko siis rauhan tahtominen vain "punavihreiden hippien" potaskaa. Siis, että sota olisi ideaali tilanne, missä suomalainen "mies" tuntisi olevansa onnellinen? Sota voi tuntua sinusta siistiltä, kun pelaat sitä tietokoneellasi yömyöhään, mutta se tosielämän sota, missä siviileitäkin makaa pitkin katuja sisäelimet pitkin asfalttia, se ei ole mitenkään ihannoitavaa, olipa kyse sitten vasurista, persusta tai kokkareesta. Oikeassa sodassa kuolee oikeita ihmisiä ihan oikeasti.
Joutaa mennä!Olisi kyllä saanut mennä jo vuosia sitten.
tulis sota, niin alkaisi prioriteetit olemaan kohdallaan sen jälkeen kun evoluutioteorian mukaan nämä punavirheet olisi vähentyneet
Kirpparilla tai muilla alueen yrityksillä ei ole tekemistä tämän asian kanssa. Toiminta jatkuu normaalisti.
Jääkö kirppari kuitenkin