Kansalaisjärjestöt jatkoivat mielenosoituksia Sanginjoen metsien suojelun puolesta. Maanantai-iltapäivällä Oulun kaupungintalolle kerääntyi kolmisenkymmentä hakkuiden vastustajaa.
Mielenosoitus alkoi kahden maissa ja kesti kolmeen, jolloin kaupungintalolla alkoi kaupunginhallituksen kokous.
Talon portaille oli viety mikrofoni kaiuttimineen, että mielenosoittajat tai kaupunginhallituksen jäsenet pystyivät sanomaan sanasen metsien suojelusta.
"Aika moni vain oli löytänyt sivuoven ja mennyt sieltä sisään", kertoi tapahtumaa järjestänyt Henni Ylänne Luonto-Liitosta.
Ylänne arvioi, että Oulun kaupunki on jo hakannut Sanginjoen metsää 70 hehtaarin alueelta. Siispä tämän talven hakkuut ovat päättymässä.
Mielenosoittajien tavoitteena olikin varjella metsää tulevilta iskuilta. Siksi he toivovat alueen suojelemista tai kansallispuistoksi saamista.
Lue lisää tiistain Kalevasta!