Kulttuuri 28.7.2010 

Muusikon perintö jatkuu

Pääni sisällä soitan paremmin kuin koskaan, vaikka motoriikka ei aina pysykään mukana, kertoo MS-taudista kärsivä kitaristilegenda Jimi Sumén.
Pääni sisällä soitan paremmin kuin koskaan, vaikka motoriikka ei aina pysykään mukana, kertoo MS-taudista kärsivä kitaristilegenda Jimi Sumén. Tommi E. Virtanen
Tommi E. Virtanen
Pääni sisällä soitan paremmin kuin koskaan, vaikka motoriikka ei aina pysykään mukana, kertoo MS-taudista kärsivä kitaristilegenda Jimi Sumén.
Suomen kansainvälisesti merkittävimpiin jazzmuusikoihin lukeutuva Edward Vesala (1945-1999) oli rohkea oman tien kulkija, joka ei kotimaassaan koskaan saavuttanut ansaitsemaansa arvostusta. Vesalan luottokitaristi Jimi Sumén, 52, sai kokea mestarin tinkimättömyyden niin hyvässä kuin pahassa.

Vesalan kuoleman jälkeen kohtasi Sumén oman kiirastulensa MS-taudin tuhotessa motoriikan.

Vuosien soittotauon jälkeen uuden soittotyylin kehittänyt Sumén suorittaa Sound & Fury -tribuuttikiertueen myötä paluun konserttilavoille.

Vesalan asemaa suomalaisen freejazzin kehittäjänä on vaikea liioitella. Kotimaassa miehen tekemisistä ei liiemmälti puhuttu, mikä Suménin mukaan kalvoi Vesalaa.

"Kyllä se sitä aina manaili. Ehkä se kuitenkin harmistuksen hälvennyttyä vain vauhditti luomisvirettä, että perkele...", naurahtaa Sumén äärimmäisen impulsiivisena ihmisenä tunnetusta työkaveristaan.

Maailmalla skandinaavisen jazzin uudistajana suurta arvostusta nauttinut rumpali-säveltäjä huomioitiin. Vesalan levytykset noteerattiin alan kansainvälisissä julkaisuissa. Englantilainen musiikkilehti Wire valitsi yhtyeen vuonna 1986 ilmestyneen debyyttilevyn, Lumi, 1980-luvun kymmenen tärkeimmän levytyksen joukkoon.

Sound & Fury Raahen Rantajatseilla lauantaina 31.7.


Tommi E. Virtanen 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
28.7.2010 
 
Nimimerkki
Oi niitä aikoja kun Classic Nuveau oli hot hot hot
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva

Lehtikuva
KiekkoJuttu 11.2. 
Aaltonen Leijonien murskavoiton kapellimestarina
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy