Oulu 9.9.2010 

Miksi panOulu ei kuulu kaikkialla?

Oulun kaupunki alkoi rakentaa avointa, langatonta internet-yhteyttä kaupungin 400-vuotisjuhlien kunniaksi.
Oulun kaupunki alkoi rakentaa avointa, langatonta internet-yhteyttä kaupungin 400-vuotisjuhlien kunniaksi. Jukka Leinonen
Jukka Leinonen
Oulun kaupunki alkoi rakentaa avointa, langatonta internet-yhteyttä kaupungin 400-vuotisjuhlien kunniaksi.
Oulun kaupunki alkoi rakentaa avointa, langatonta internet-yhteyttä kaupungin 400-vuotisjuhlien kunniaksi.

Miksi yhteyttä verkkoon ei vieläkään saa koko kaupungin alueelta, vt. tietohallintojohtaja Juhani Heikka?

Oikoisin tässä hieman yleistä käsitystä, jonka mukaan verkko oli tarkoitettu kaikille. Se onkin, mutta sen tarkoitus on kattaa ennen kaikkea, julkiset tilat, kuten kaupungin laitokset, Rotuaari sekä yhteistyökumppanien, kuten yliopiston ja VTT:n tilat.

Kotiverkon täydelliseksi korvaajaksi koko Oulun alueella sitä ei ole alunperinkään tarkoitettu, siitähän eivät esimeriksi operaattorit olisi pitäneet lainkaan.

Kuitenkin langattomaan verkkoon liittyminen saattaa onnistua kotoakin, jos sattuu asumaan alueella, jonne tukiasema yltää?

Jos sattuu asumaan tukiaseman lähellä, niin yhteys toimii. Tukiasemia on tällä hetkellä Oulun kaupunkialueella yli tuhat ja verkkoa on laajennettu äskettäin myös Oulun seudun kuntiin, esimerkiksi Liminkaan.

Mistä saa tietoa verkon toiminnasta ja peitosta?

Parhaiten verkon omilta sivuilta www.panoulu.net.

Sieltä löytyy mm. luettelo ja kartta tämän hetkisistä tukiasemista, ylläpitotiedotteet, vastaukset usein esitettyihin kysymyksiin ja puhelinnumero, joista saa teknistä neuvontaa.


Matti Heikura 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
TUOREIMMAT KOMMENTIT
10.9.2010 
 
Yrkkä
On sillä "projektilla" ainakin väärä nimi. Katsokaa sanakirjasta mitä sana PAN tarkoitaa!
9.9.2010 
 
VVVVVVVVVVVVVVVVV
Ei Oulu mikään teknologiakaupunki ole. Vertailkaa nettiyhteyksien hintoja eri kaupungeissa. Oulussa todella hitaita ja kalliita. > Helsingissä 100 meganen = 41 eur (0,41 eur/mega) > Oulussa 2 meganen = 44 eur (22 eur/mega)
9.9.2010 
 
Aapeli
Toimii aivan loistavasti keskustan alueella. Vaikka puhelimellakin
9.9.2010 
 
Kaksinaamaista palvelua
Niin, miksi ei käytetä vesitorneja ym. kaupungin korkeita paikkoja, jolloin yksi antenni kattais mahdollisimman monia paikkoja/kaupunkilaisia!? No siksi juuri, kun DNAn rahastuautomaatti voisi vaarantua.
9.9.2010 
 
Sana-Helinä
Tämän piti olla kaupungin lahja kaupunkilaisille vuosia sitten. Mutta tyhjäksi lupaukseksi jäi pömpöösi julkistus. Siinäkö syy, että operaattorit eivät olisi tykänneet? Hehheh.
+ Näytä kaikki kommentit
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat.
Minna Savolainen ja Heli Hynynen pistivät toimeksi ja ryijymatot raikastuivat. _
Koti-Kaleva 4.2. 
Paukuta pakkasella!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
hyvä olo
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni.
Länsisiperianlaika Seita on Alpo Pyykkösen ja perheen lemmikkikoira. Miehen metsästyskaverina kulkee kuvaushetkellä emäntänsä kanssa lenkkeilemässä ollut harmaa norjanhirvikoira Sanni. Tapio Maikkola
Hyvä olo 4.2. 
Alpo Pyykkönen sai uudet keuhkot
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy