Muuten 28.1. 

Meille tulee liikunnallinen ja reipas presidentti

Vaalien toiseen, ratkaisevaan kierrokseen on vielä reilu viikko, mutta tiedämme jo nyt aivan varmasti minkälainen mies tulee valituksi seuraavaksi presidentiksemme.

Tiedämme muun muassa sen, että hän syö tai ainakin pyrkii syömään terveellisesti ja hän harrastaa säännöllisesti liikuntaa. Presidenttimme on olemukseltaan hoikka ja reipas.

Tuleva presidenttimme toki tietää, että hän ei suoranaisesti päätä mistään valtakunnan liikuntaan tai hyvinvointiin liittyvästä asiasta. Mutta hän ymmärtää, että hän voi vaikuttaa kansan liikuntaa edistäviin arvoihin muun muassa esimerkillään ja puheenvuoroillaan.

Presidenttimme mielestä nuorten urheilua ja liikuntaa varten ei tarvita välttämättä mahtavia liikuntapaikkoja ja hienoja, kalliita välineitä.

Hänestä nuorisoamme pitäisi nykyistä enemmän ohjata ja rohkaista liikkumaan liikunnan hauskuuden ja hyödyn takia eikä niinkään urheilemaan mitalinkiilto silmissä.

Aivan, valittiinpa viikon kuluttua sunnuntaina presidentiksemme kumpi tahansa, Pekka Haavisto tai Sauli Niinistö (aakkosjärjestyksessä), äänestäjän on vaikea tehdä valintaa ainakaan ehdokkaiden liikunnallisten arvojen perusteella, niin kovin samanlaisia ne kampanjoinnin valossa ovat.

Joitain eroavaisuuksia voidaan kuitenkin yrittää löytää.

Voihan joku äänestäjä muodostaa kantansa esimerkiksi sen perusteella, minkälaisia eduskunta-aloitteita ehdokkaat ovat tehneet.

Vuodesta 1989 lähtien Niinistö on tehnyt 34 erilaista aloitetta. Kolme on liittynyt urheiluun ja liikuntaan.

Ensimmäinen on aloite määrärahan osoittamisesta Salon Palloilun Tuki ry:lle toiminnan kehittämiseen.

Toinen aloite koskee määrärahan osoittamista Ala-Lemun kurssikeskuksen rakennusten peruskorjaukseen ja harrastus- ja liikuntatilojen rakentamiseen.

Kolmannessa aloitteessaan Niinistö ehdottaa määrärahan osoittamista Turun yliopiston liikuntatilojen rakentamiseen.

Haavisto on tehnyt vuodesta 1989 lähtien 28 eduskunta-aloitetta.

Aloitteet eivät ole liikunta-aiheisia, eikä sellaiseksi kai lasketa raha-asia-aloitetta määrärahasta liikuntaesteisten rautatiepalvelujen parantamiseen.

Urho Kekkonen oli nuorena SM-tason yleisurheilija ja varttuneempana vähintäänkin kova hiihtäjä, Mauno Koivisto on lentopalloilija ja Martti Ahtisaari koripallon ystävä.

Haavisto luettelee harrastavansa kuntosaliharjoittelua, pyöräilyä, uintia, kävelemistä ja mahdollisuuksiensa mukaan murtomaahiihtoa.

Niinistö on tunnettu ainakin rullaluisteluharrastuksestaan ja siitä, että hän on vannoutunut jalkapallon ystävä, Suomen jalkapalloliiton puheenjohtaja.

Niinistö tuntuu olevan urheiluväen suosikkiehdokas ainakin sillä perusteella, että hänen tukijoukkoihinsa on ilmoittautunut kymmeniä nimekkäitä urheilijoita ja urheiluvaikuttajia.

Niinistön takana on urheilijoita laidasta laitaan, mainittakoon nyt heistä vaikkapa Mikael Forsell, Teemu Selänne, Kimi Räikkönen ja Hjallis Harkimo.

Haaviston julkinen tukijajoukko on kulttuuripainotteinen, mutta listoilta löytyy jokunen tunnettu urheilunimikin. Mainittakoon heistä nyt vaikka Atik Ismail ja Alpo Suhonen.

Helsingin Sanomissa Haavisto toteaa, että Niinistö on heistä parempi urheilija. Niinistö puolestaan sanoo, että Haavisto on miellyttävä ihminen.

Imartelevissa luonnehdinnoissa ei ole monta riviä kummassakaan, mutta rivien välistäkin voi yrittää lukea jotain, jos haluaa.

Tulipa valituksi kumpi tahansa ehdokkaista, tiedämme jo etukäteen helpottuneena senkin, että tuleva presidenttimme ei tule näyttäytymään kansalle minään supersankarina. Sellaistakin on nähty, meillä ja muualla.


Jussi Lähdesmäki 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
MUUTEN - LUETUIMMAT
TERVE24
moottori
Trafin tilastosivuilta lötyy tarkat tiedot eri ikäluokkien autojen hylkäysprosenteista.
Trafin tilastosivuilta lötyy tarkat tiedot eri ikäluokkien autojen hylkäysprosenteista. Pekka Ala-aho
Auto-Kaleva autouutiset 17.2. 
Trafin katsastustilastot julkisiksi
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Nelosketjun sentteri Pekka Saarenheimo (edessä) juhlii Juho Keräsen (taustalla) iskemää 3-2-johtomaalia.
Nelosketjun sentteri Pekka Saarenheimo (edessä) juhlii Juho Keräsen (taustalla) iskemää 3-2-johtomaalia. Juha Sinisalo
KiekkoJuttu 21.2. 
Lataus onnistui nappiin
hyvä olo
Uusi rintasyövälle altistava geenimutaatio löydettiin professori Robert Winqvistin johtamassa tutkimusryhmä.
Uusi rintasyövälle altistava geenimutaatio löydettiin professori Robert Winqvistin johtamassa tutkimusryhmä. Tapio Maikkola
Hyvä olo 8:53 
Oulussa löydettiin rintasyövälle altistava geenimutaatio
sunnuntain puheenvuoro
Oulun avoterveydenhuollossa on kehitetty ennaltaehkäisevää perhetyötä lasta odottaville ja pikkulapsiperheille.
Oulun avoterveydenhuollossa on kehitetty ennaltaehkäisevää perhetyötä lasta odottaville ja pikkulapsiperheille. Jarmo Kontiainen
Sunnuntain Puheenvuoro 9.2. 
Apua hyvinvointineuvolasta?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy