Kotimaa 14.3.2010 

Lukijat ovat löytäneet verkkoväitöskirjat

Yliopistojen verkkosivuilla julkaistut väitöskirjat kiinnostavat myös tavallisia kansalaisia. Suosittu väitöskirja voi kerätä tuhansia lukukertoja.

Tampereen yliopistossa on seurattu väitöskirjojen lukukertoja eli latauksia vuodesta 2005. Yleisön suosikkeja näyttävät olevan käytännönläheiset suomenkieliset väitöskirjat.

Jos väitöstutkimus edustaa esimerkiksi lääketieteen perustutkimusta ja on englanninkielinen, se ei nouse korkealle lukutilastoissa. -?Voisi kuvitella, että kansalaiset ovat hyödyntäneet niitä joko työelämässä tai muussa elämässä, Tampere University Pressin kustannuspäällikkö Outi Sisättö arvioi suosikkiväitöksiä.

Listan kärkisijoilta voidaan poimia vaikkapa Hilkka Sandin "Sateenkaaren päästä löytyy kultaa". Vuonna 2003 tarkastettu väitöskirja on tutkimus suomalaisesta saattohoidosta. Se on ilmeisesti kiinnostanut sekä hoitoalan ammattilaisia että potilaiden omaisia.

Monet muutkin terveys- ja hoitoalan väitöskirjat ovat suosittuja. Mutta lukijoita on riittänyt myös Juha Korvenpään väitöksellä "Paavot kehiin" vuodelta 2005. Tutkimuksen aiheena on musiikkiteknologia suomalaisessa iskelmämusiikkituotannossa 1960–80-luvuilla.

Ensimmäiset verkkoon 1999

Yliopistojen väitöskirjojen julkaiseminen verkossa nousi esille 1990-luvun puolivälissä. Aluksi tieteentekijät suhtautuivat "elektronisiin väitöskirjoihin" epäilevästi. Edut ymmärrettiin kuitenkin pian.

Verkossa julkaiseminen on halpaa ja mahdollistaa tutkimustulosten nopean ja maailmanlaajuisen jakelun. 1990-luvun lopulla vastustus murtui ja Helsingin, Jyväskylän, Oulun ja Tampereen yliopistot alkoivat siirtää väitöskirjoja verkkoon. -Ensimmäinen oli Katja Valaskivi, Sisättö muistelee Tampereen yliopiston päänavausta.

Valaskiven 1999 tarkastettu tiedotusopin väitöskirja japanilaisesta televisiosarjasta on yhä luettavissa verkossa Tampereen yliopiston sivuilla. Enää se ei ole yksin. Vuosikymmenen kuluessa sivuille on ilmestynyt lähes tuhat muutakin väitöstä.

Suomen yliopistojen verkkosivuilla on vapaasti luettavana jo tuhansia väitöskirjoja ja lisäksi paljon muitakin tieteellisiä julkaisuja. Uusia väitöskirjoja tulee verkkoon yli tuhannen nimikkeen vuosivauhdilla.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
14.3.2010 
 
Yliopistojen ylin ystävä
Valitettavasti, ottaen huomioon yliopistojen heikon rahoitustilanteen, tällaista törsäystä kun väitöskirjojen ilmaista jakelua pitää kyllä jatkossa alkaa rajoittamaan. Olisiko vitonen/viikon lukuoikeus sopiva taksa?
14.3.2010 
 
Nimimerkki
Niitä tylsiä jaarituksia ja tieteelistä jargonia sisältäviä eepoksia ei kukaan jaksa lukea. Tätä uutista en usko.
14.3.2010 
 
JiE
great! Tieteen tekemisen tuloksia ei saakaan pihdata.
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
Kalevan uudet Pikamainokset – vain 15€/3pv
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy