Ulkomaat 15.3.2010 

Lähes yhdeksän kymmenestä saa puhdasta juomavettä

Noin 5,9 miljardilla ihmisellä on nykyisin saatavilla puhdasta juomavettä, kertoo YK. Tämä on 87 prosenttia maapallon väestöstä.

Selvää edistystä on tapahtunut Kiinassa, missä nykyisin yhdeksällä kymmenestä on käytössä kunnollista juomavettä. Vielä vuonna 1990 määrä oli 67 prosenttia.

Puhtaan juomaveden ja käymälöiden tilanteeseen pureuduttiin tänään julkaistussa Maailman terveysjärjestön WHO:n ja YK:n lastenjärjestön Unicefin raportissa. Raportin mukaan 2,6 miljardia ihmistä joutuu yhä elämään ilman kunnollisia vessoja. Riskialttiimpien eli avokäymälöiden määrä on kuitenkin laskussa.

Likainen juomavesi, huonot käymäläolot ja puutteellinen hygienia tappavat joka vuosi noin 1,5 miljoonaa alle viisivuotiasta lasta.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
KOMMENTIT
16.3.2010 
 
merkille pantu
Helsingin poliisi poisti jälleen torstai-iltana asuntovaunun ja kymmenen mielenosoittajaa eduskuntatalon edestä. Mielenosoittaja Marko Sihvonen on nälkälakossa ja sanoi vastustavansa hallituksen korruptiota ja Suomen pohjavesistä käytävää kauppaa isoille monikansallisille yhtiöille.
16.3.2010 
 
ite
Ei paljon auta, jos saatavilla oleva puhdas vesi on pullotettua, eikä ole varaa ostaa sitä.
16.3.2010 
 
Jonon jatkoksi
Eikös viime aikoina ole puhuttu paljon siitä, kuinka makea vesi tulee olemaan sotien aiheuttaja lähitulevaisuudessa? Ei se oikein siltä vaikuta, jos siihen käsiksi pääsevien osuus kasvaa tasaisesti. Taas yksi naula ilmastofanaatikkojen arkkuun.
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla.
Pelin ytimessä. Janne Pesonen väläytti Ruotsi-ottelussa taitojaan, jotka hurmasivat Raksilan yleisön takavuosina. Kuhmolaislähtöinen hyökkääjä pyöräytti Suomen kavennuksen Viktor Fasthin edestä alivoimalla. Heikki Saukkomaa/Lehtikuva
KiekkoJuttu 20:46 
Takaisin parrasvaloihin
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy