Kulttuuri 26.7.2010 

Kuvanveistäjä Ukri Merikanto on kuollut

Kuvanveistäjä Ukri Merikanto on kuollut. Hän kuoli varhain tänään Helsingissä pitkän sairauden jälkeen 60-vuotiaana.

Merikanto oli veistäjänä modernisti, jonka muotokieli oli abstraktia.

Hän valmistui kuvanveistäjäksi Suomen Taideakatemian koulusta vuonna 1971 ja piti kymmeniä yksityis- ja yhteisnäyttelyitä ympäri Suomea 1970-luvun alusta lähtien. Merikanto osallistui lukuisiin yhteisnäyttelyihin myös ulkomailla.

Merikannon teoksia ovat hankkineet kokoelmiinsa muun muassa nykytaiteen museo Kiasma, eduskunta ja useiden kaupunkien museot. Ulkomailla hänen teoksiaan on Japanissa, Chilessä ja Yhdysvalloissa.

Merikanto sai valtionpalkinnon vuonna 1975 ja Pro Finlandia -mitalin vuonna 2009.

Merikanto harrasti intohimoisesti kirjallisuutta ja klassista musiikkia. Hän oli Aarre Merikannon poika ja Oskar Merikannon pojanpoika.


STT 

KOMMENTOI
LÄHETÄ 
JAA TIETOA
Lähetä juttuun liittyvä kuva tai video
Avaa keskustelu aiheesta juttutuvassa
Facebook 
del.icio.us del.icio.us
TERVE24
moottori

Seppo Karppinen
Auto-Kaleva autouutiset 7.2. 
VTT: Etelämmäs tarkoitetut kitkarenkaat riski Pohjolassa
koti
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Nyöritetyt tuolit kuin räsymatot.
Koti-Kaleva 11.2. 
Trendeistä viis!
hightech forum
POLTTOPISTEESSÄ 8.12.2011 
FT: Nokia luopumassa luksuspuhelimistaan
kiekko-kaleva

Lehtikuva
KiekkoJuttu 11.2. 
Aaltonen Leijonien murskavoiton kapellimestarina
hyvä olo
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen
armeijaan lähtöä.
Tammikuussa Kainuun Prikaatissa varusmiespalveluksensa aloittanut Juho Junnila ei ole säikähtänyt armeijan kuria, uusia kuvioita eikä paukkupakkasia. Lääkintäalikersanttina Kajaanissa palveleva Lari Hotakainen pitää tärkeänä, että siviiliasiat ovat kunnossa ennen armeijaan lähtöä. _
Hyvä olo 11.2. 
Varusmiehet tarvitsevat henkistä tukea
sunnuntain puheenvuoro
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa.
Kerro, miten rakkaus iski Oulussa. Pasi Autio
Sunnuntain Puheenvuoro 3.2. 
Rakastuitko Oulussa?
YHTEYSTIEDOT
Tekijänoikeudet © Kaleva Oy